Речи НЕ без чувство на вина – Три книги кои ќе ви го сменат животот на подобро

Дали имате проблем да им кажете не на луѓето? Дали имате чувство дека тие постојано ве искористуваат, а вие сте константно нервозни и исцрпени поради тоа?

Tri-knigi-koi-ke-vi-go-smenat-zivotot-na-podobro-01.jpg

Имате ли навика премногу да ги анализирате работите? Или пак не можете никако да воспоставите рутина во животот и да практикувате барем една корисна навика подолго од неколку дена?

За сите овие прашања одговорите ќе ги најдете во следните три книги кои ќе ви го олеснат животот и ќе ви го сменат на подобро:

Речи НЕ без чувство на вина – Дејмон Захаријадес

ПРЕСТАНИ ДА ИМ УГОДУВАШ НА ДРУГИТЕ! Научи како да поставиш граници и како слободно да кажеш НЕ – без чувство на вина! Зарем не ти досади тоа што луѓето те искористуваат?

Дали си уморен/на од колегите, пријателите, па дури и роднините што си земаат за право да го користат твоето време и очекуваат да им бидеш достапен кога ѝ да им затреба нешто?

Ако е така, тогаш ова е вистинска книга за тебе – Речи НЕ без чувство на вина!

Tri-knigi-koi-ke-vi-go-smenat-zivotot-na-podobro (2).jpg

Атомски навики – Џејмс Клир

Дали тешко ги менувате своите навики? Ако е така, проблемот не сте вие. Проблемот е во вашиот систем. Лошите навики се повторуваат одново и одново, не затоа што вие не сакате да се промените, туку затоа што имате погрешен систем за промена.

Оваа книга содржи проверен и докажан систем, кој може да ве издигне до нови височини.

 Ќе научите како: да најдете време за нови навики; да го надминете недостигот на мотивација и на волја; да ја промените својата околина за да бидете поуспешни; да се вратите на патот кога ќе скршнете од курсот и уште многу нешта…

Tri-knigi-koi-ke-vi-go-smenat-zivotot-na-podobro (3).jpg

Како помалку да се мисли – Кристел Петитколен

Блиските ти велат дека поставуваш премногу прашања. Во твојата глава секогаш нешто се виори – понекогаш сонуваш за да притиснеш на тастатурата и да го исклучиш умот. 

Имаш впечаток дека си од друга планета. Не успеваш да го пронајдеш своето место. Се чувствуваш несфатено.

Дали некоја од овие реченици те опишува токму тебе? Ако е така, сигурно ќе се препознаеш во профилот на исклучително размислувачка личност.

Да се биде исклучително размислувачки е навистина заморно, ама твојот мозок – е токму тој што премногу размислува – тој е вистински скапоцен камен.

Tri-knigi-koi-ke-vi-go-smenat-zivotot-na-podobro (1).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Без кои книги не смеете да си заминете од „Саем на книга 2022“? (втор дел) При посетата на овогодишниот Саем на книга, евидентно е дека македонската издава...
Без кои книги не смеете да си заминете од „Саем на книга 2022“? (прв дел) Овогодишниот Саем на книгата ќе се одржи од 3 до 9 мај во Арената „Борис Трајков...
Три нови трилери кои добро ќе ве „оладат“ на жешката плажа Се подготвивте ли за одмор? Дали спакувавте и некоја книга? Доколку немате идеја...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg