На кои песни телото почнува самото да ви игра?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 13-06-2019
Продавач 13-06-2019


На кои песни телото почнува самото да ви игра?

Постојат многу т.н. „универзални песни“ кои се подеднакво популарни на сите континенти. Песни кои ги слушаме на скоро секоја забава, оние чии почетни тактови ни се доволни за да станеме и да се размрдаме со играње, дури и оние кои се родени со „две леви нозе“.

Na-koi-pesni-teloto-pocnuva-samoto-da-vi-igra-01.jpg

Columbia Business School во соработка со француското бизнис училиште INSEAD спровеле истражување со цел да ги откријат најигривите песни.

Во текот на истражувањето користена е технологијата со дигитална обработка Echonest која помогнала во идентификацијата на атрибутите на песните, како инструментализацијата и клучниот потпис.

Специјален алгоритам одлучувал колку песната е игрива и дали е заснована на темпо и ритам.

Анализирани биле песни кои се појавиле на Билборд листата од 1958 година па сè до денес, а алгоритмот ја пресметал игривоста на 90% од песните кои се нашле на оваа престижна листа.

Ова се песните на кои колковите започнуваат сами да се нишаат:

Give It To Me, Timbaland (2007)

SexyBack, Justin Timberlake (2006)

Hot In Herre, Nelly (2002)

Ice Ice Baby, Vanilla Ice (1990)

Pop Muzik, M (1979)

Забавата продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...
10 песни кои се очекува да бидат летни хитови за 2019 година Летото е речиси на прагот. Температурите полека се зголемуваат, а забавите стану...
Ребека повикува на плажа, Лозано ќе го памти ова лето - македонски „ле... Летото е во полн ек, а добрата музика е неизоставен дел од забавата. Македонскат...