Тамара Тодевска прогласена за најдобар женски изведувач на Евровизија 2019
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Бариста 10-07-2020


Тамара Тодевска прогласена за најдобар женски изведувач на Евровизија 2019

Уште еден доказ дека настапот на Тамара Тодевска и нејзиниот моќен вокал оставија силен впечаток на евровизиската сцена во Тел Авив.

tamara-todevska-proglasena-za-najdobar-zhenski-izveduvach-na-evrovizija-2019-01.jpg

Од 1-ви до 10-ти јуни слушателите на радиото ESC (Eurovision Song Contest) гласаа за најдобар женски изведувач, најдобар машки изведувач и најдобра група на Евровизија 2019.

Овие награди се доделуваат од 2006 година, па наваму, а годинава имавме чест токму нашата Тамара Тодевска да ја понесе титулата најдобар женски изведувач на Евровизија.

tamara-todevska-proglasena-za-najdobar-zhenski-izveduvach-na-evrovizija-2019-07.jpg

Со 23.3% од гласовите таа се најде на првото место.

tamara-todevska-proglasena-za-najdobar-zhenski-izveduvach-na-evrovizija-2019-06.png

Инаку, Тамара беше победник од жирито годинава.

За најдобра песна беше прогласена „Arcade“ на холандскиот претставник и победникот на Евровизија Данкан Лоренс, најдобар машки изведувач беше Лука Хани од Швајцарија, а најдобра група KEiiNO од Норвешка.

tamara-todevska-proglasena-za-najdobar-zhenski-izveduvach-na-evrovizija-2019-05.jpeg

На оваа листа нашата песна „Proud“ се најде на 5-тото место.

Како изгледаа листите:

Најдобар машки изведувач

tamara-todevska-proglasena-za-najdobar-zhenski-izveduvach-na-evrovizija-2019-10.png

tamara-todevska-proglasena-za-najdobar-zhenski-izveduvach-na-evrovizija-2019-11.jpg

Најдобра група:

tamara-todevska-proglasena-za-najdobar-zhenski-izveduvach-na-evrovizija-2019-08.png

tamara-todevska-proglasena-za-najdobar-zhenski-izveduvach-na-evrovizija-2019-09.jpg

Најдобра песна:

tamara-todevska-proglasena-za-najdobar-zhenski-izveduvach-na-evrovizija-2019-12.png

tamara-todevska-proglasena-za-najdobar-zhenski-izveduvach-na-evrovizija-2019-13.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Видео од првата проба на Тамара Тодевска за Евровизија 2019 Во понеделникот, Тамара Тодевска заедно со нејзиниот евровизиски тим, заминаа во...
Тамара Тодевска се врати во времето кога настапуваше на Макфест со Маријана и Росана (фото+видео) Поминаа 28 години откако Тамара Тодевска првпат настапи на сцената на Макфест за...
Фотки и видео од првата проба на Eye Cue за Евровизија 2018 Натпреварувачите на Евровизија 2018, вчера започнаа со првите проби, а Eye Cue п...