Култниот албум на Red Hot Chili Peppers „Californication“ прослави 20 години
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Продавач 19-07-2019


Култниот албум на Red Hot Chili Peppers „Californication“ прослави 20 години

Седмиот албум на американскиот бенд Red Hot Chili Peppers издаден на 8 јуни, 1999 година наполни 20 години. Тешко е да се поверува дека поминаа 2 децении откако за прв пат ги слушнавме Other Side, Scar Tissue, Road Trippin‘ и истоимениот хит како и името на албумот.

Californication-proslavi-20-godini-01.jpg

Албумот кој содржи 15 песни се продаде во златен и платинест тираж ширум светот, искачувајќи се на врвот на топ листите.

Продаден е во тираж од над 15 милиони примероци и вклучен е во најдобрите 200 албуми на сите времиња во Rock and Roll Hall of Fame.

Преслушајте ги песните од и потсетете се на една одлична музичка рок ера:

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Ние сме 2“ - Новата песна на Дупер која со нетрпение ја очекувавме Откако ја објавија хит песната „Не сум твој тип“, сите со нетрпение ја очекуваат...
Солзи, емоции, невидена хемија: Хит изведбата на „Shallow“ на Бредли К... Неверојатната хемија на хит настапот во Лас Вегас направи дел од фановите да нав...
Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...