Родена во Мароко, живее во Париз – Откријте повеќе за животот на инспиративната пејачка Хинди Зара
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Родена во Мароко, живее во Париз – Откријте повеќе за животот на инспиративната пејачка Хинди Зара

Родена во јужен дел на Мароко, еманципираната и космополитски настроена Хинди Зара, живее номадски живот. Пејачката и текстописец со слободен дух своето животно искуство го преточува во музика. 

FotoJetglavna

Поради својот квалитет, често е споредувана со Били Холидејс, Џенис Џоплин и Пети Смит. Во 2010 година го издава својот прв соло албум „Handmade“, заедно со синглот „Beautiful Tango“, а неколку години подоцна го издава и вториот албум, насловен „Homeland“.

Во продолжение следува листа со факти поврзани со животот на Хинди Зара.

- Иако е родена во Мароко, денеска Хинди Зара живее во Париз.

- Роднините на Хинди Зара се музичари кои ја создале мароканската психоделична сцена.

- Уште како дете, Хинди секојдневно била на пат со нејзините родители и доаѓала во контакт со спектарот на мароканската музика. 

- Нејзините идоли: Ела Фицџерал и египетската дива Оум Калтум.

- На почетокот свирела како уличен уметник покрај реката Сена.

- Хинди Зара се залага музиката од својата родна земја да ја искачи на едно повисоко ниво, да воведе нови инструменти, особено пијано и електрична гитара и да создаде хармоничен спој од разновидни инструменти.

- Британското списание „Wire“ песната „Beautiful Tango“ ја издвојува како една од најдобрите од албумот „Handmade“.

Секогаш инспиративната Хинди Зара пристигнува ова лето на Д Фестивал. Пејачката која ги спојува мароканската и париската сцена, на 14-ти јули ќе одекне во живо на главната сцена на Д Фестивал.

Покрај неа ќе настапат и други музички ѕвезди како Mahmut Orhan, Ofenbach, Tom Novy, Akua Naru, Napalm Death, Кирил Џајковски, Влатко Стефановски, Суперхикс, Страјк, Vojko V, Captain Hook и уште многу други кои ќе настапат од 12-ти до 14-ти јули во Дојран.

FotoJet1

Автор: Е. Х. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Новата песна на Ријана и Дрејк + 7 други кои се очекува да бидат летни хитови Можеби во овој период од годината, со овие „тмурни“ денови, летото ви изгледа мн...
Сиа, Daft Punk, Брејча - Музичари и бендови кои речиси никогаш не го покажуваат нивното лице За да станете музичар, пред сè ви е потребен талент. Сепак, изгледа дека денес г...
Наместо Ријана, хитот „Umbrella“ ќе го испеела Бритни - Познати песни наменети за други изведувачи Дали може да ја замислите Бритни Спирс како го изведува хитот „Umbrella“ на Рија...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава