Што сè прават пејачките за да го зачуваат својот глас?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Што сè прават пејачките за да го зачуваат својот глас?

Да бидете позната пејачка не ви треба само талент, туку треба и да се грижите за вашиот глас.

shto-se-pravat-pejachkite-za-da-go-zachuvaat-svojot-glas-01.jpg

Со цел да звучат најдобро на своите настапи, професионалните пејачки го тренираат нивниот глас секој ден. 

Но покрај вежбите и часовите по пеење, тие користат бројни трикови што им помагаат да го зачуваат нивниот глас.

Во продолжение, погледнете некои од најинтересните:

Пијат сирови јајца

Ако ѝ се верува на народната медицина, лекот за зачувување, но и подобрување на состојбата гласните жици, се сировите јајца.

Се верува дека оваа храна добро го влажни грлото и ги „подмачкува“ лигаментите, па го прави гласот поубав.

Во ова веруваат и професионалните пејачи и пејачки, па голем дел од нив консумираат сирови јајца пред настап.

Наводно, најдобро е да се испие едно јајце наутро и едно навечер. Доколку сакате да го пробате овој трик, осигурете се дека јајцата се свежи и квалитетни.

shto-se-pravat-pejachkite-za-da-go-zachuvaat-svojot-glas-02.jpg

Естетско подмладување на гласните жици

Естетската хирургија станува сè попопуларна, па не е ни чудно што денес постои дури и подмладување на гласните жици.

Ова е хируршка интервенција при која од стомакот се вади сало, кое потоа се пресадува на гласните жици.

Масните клетки од салото на стомакот произведуваат естроген, хормон што ги подмачкува гласните жици. Ова, пак, резултира со посилен и почист глас.

Најпрво методот се појавил во Америка, но во последно време се прославува и во Европа и другите држави.

shto-se-pravat-pejachkite-za-da-go-zachuvaat-svojot-glas-03.jpg

Избегнуваат чоколадо

Изгледа дека чоколадото е голем непријател на гласните жици. Па доколку сакате музичка кариера, изгледа ќе треба да се откажете од ова задоволство.

Всушност, чоколадото е можеби најлошата храна што пејачите можат да ја консумираат пред настап.

Причината е што тоа содржи многу шеќер и кофеин - состојки што имаат лошо влијание врз гласните жици.

Шеќерот може да се „заглави“ во грлото и да го зголеми лачењето слуз, што пак го прави гласот непривлечен.

Од друга страна, кофеинот ја исфрла водата од организмот, а ова предизвикува сувост во грлото и усната празнина.

Покрај чоколадото, пејачите и пејачките не пијат ни кафе пред настап.

shto-se-pravat-pejachkite-za-da-go-zachuvaat-svojot-glas-04.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Сиа, Daft Punk, Брејча - Музичари и бендови кои речиси никогаш не го покажуваат нивното лице За да станете музичар, пред сè ви е потребен талент. Сепак, изгледа дека денес г...
Покрај Тамара со „Proud“ - Кои се другите 9 учесници кои влегоа во финале на Евровизија 2019? Тамара Тодевска ја направи горда цела Македонија со нејзиниот спектакуларен наст...
Како песните стануваат популарни во светот и покрај лошите текстови? Велат дека кичот постои откога постои и уметноста. Некои сметаат дека кичот е де...

Спонзорирани линкови: