Македонски народни песни без кои не може да помине речиси ниедна свадба
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Македонски народни песни без кои не може да помине речиси ниедна свадба

Свадба, еден од најважните денови во животот. „Манифестација“, која со текот на годините поминува низ разни фази на модификација, во зависност од младоженците и секако, од потесниот круг на семејството.

Makedonski-narodni-pesni-bez-koi-ne-mozhe-da-pomine-rechisi-niedna svadba 01 630x340.jpg

Велат, музиката е главниот фактор за успешна забава.

За разлика од порано, денешните македонски свадби располагаат со најразновидни музички палети.

Поранешните приоритетни ора и чочеци често се заменети со диџеи и многуте странски поп, рок, латино и аренби хитови, како и македонски, сѐ во зависност од стиловите и вкусовите.

Неретко се случува наместо македонски бенд, гостите да ги забавува пејач или пејачка од нашиот северен сосед.

Има и такви кои сѐ уште се придржуваат кон традиционалните македонски свадби.

Како и да е, секој со своето. За вкусовите не се дискутира.

Важно е сите да се забавуваат.

Без разлика на музиката која приватно ја слушаме, постојат македонски народни песни кои навистина умеат да нѐ „кренат“ од столче и кои ги слушаме на речиси секоја свадба.

Во продолжение ве потсетуваме на дваесетина од нив:

„Свадба е голема“

„Доста време ерген одев“

„Черешна се од корен корнеше“

„Стани моме да заиграш“

„Сите девојчиња мамо се мажија“

„Ете мајко решив да се женам“

;

„Еј море куме златен“

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Песни од цртаните филмови кои ќе ве вратат во детството Кога бевме деца, една од најубавите работи во животот ни беа цртаните филмови. ...
Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...
Ребека повикува на плажа, Лозано ќе го памти ова лето - македонски „летна шема“ хитови Летото е во полн ек, а добрата музика е неизоставен дел од забавата. Македонскат...

Најчитани неделава