Сите ја знаеме – која е песната која најмногу се пушта во филмовите?

Еве едно интересно прашање кое можеби сте си го поставиле досега: која е најкористената песна во историјата на кинематографијата?

Koja-e-pesnata-koja-najmnogu-se-pushta-vo-filmovite-01.jpg

Можеби нешто од Битлси? Или Ролинг Стоунс? Можеби тоа е култната Born to be Wild од Steppenwolf?

Но, одговорот дефинитивно ќе ве изненади, бидејќи ова е песна која ја знаеме речиси сите.

U Can’t Touch This е најкористената песна во филмовите.

Врз основа на филмовите и песните што биле анализирани, ова се петте најкористени песни во историјата на филмот:

U Can’t Touch This – MC Hammer (15 филмови)

Under Pressure – Queen и Дејвид Боуви (14 филмови)

https://www.youtube.com/watch?v=YoDh_gHDvkk

Push It – Salt-N-Pepa (13 филмови)

Spirit in the Sky – Норман Гринбаум (13 филмови)

It Takes Two – Роб Бејс и DJ E-Z Rock (13 филмови)

За да се дојде до овој список, биле анализирани податоците од Tunefind - веб-сајт за пребарување песни од филмови и серии. На сајтот можат да се најдат песните од над 4.000 филмови и серии.

Анализата покажала дека U Can’t Touch This на MC Hammer се појавува во дури 15 филмови, вклучувајќи ги Tropic Thunder, Into the Wild и Grown Ups 2.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нова песна и спот на Дупер: „Кажи ми во лице“ Скопје, 05.01.2024 – Борис Какуринов и Илчо Нечовски очигледно го имаат тајниот ...
Македонски песни совршени за прв свадбен танц Песната за првиот свадбен танц треба да биде романтична, да допре до срцата на п...
D’Reamers ја објавија нивната седма песна насловена „Мали нешта” Бендот D’Reamers ја промовираше нивната нова песна наречена „Мали нешта”. Таа е ...
Слушнете ја новата песна на Dimish – млад талентиран скопјанец кој прави музика од својата соба (вид... Dimish е 21-годишен артист од Скопје кој сам, во својата соба прави, снима и про...
Промоција на нова песна и видео спот на Дарко Андонов ака ДААН (06.09.2023) Дарко Андонов ДААН ја промовира својата нова песна и спот, „Мојот с...
"Живее спомен" - новата песна и видео запис на Тамара Волческа На 10.03.2024 година, во 12:00 часот, Тамара Волческа ја промовираше својата нов...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg