Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


Тони Зен: „Се враќам на македонската музичка сцена бидејќи тоа ѝ го должам на публиката“

По пауза од подолго време на македонската музичка сцена повторно се враќа човекот кој пред десетина години беше еден од најслушаните изведувачи на домашната музичка естрада.

toni-zen-se-vrakjam-na-makedonskata-muzichka-scena-bidejkji-toa-go-dolzham-na-publikata-01.jpg

Тони Петковски, во јавноста познат како Тони Зен, има нов сингл со наслов „Планот“ – Во ова време – невреме за сите уметници, тој одлучи повторно да го прави она што најдобро го знае, а тоа е музиката. Ново време, нови визии, нови цели.

toni-zen-se-vrakjam-na-makedonskata-muzichka-scena-bidejkji-toa-go-dolzham-na-publikata-03.jpg

„Целата приказна почна од поривот и љубовта за творењето. Се инспирирав од музиката и поддршката на моите пријатели и соработници Нино Васков и Ики, со кои работевме долги години.

Идејата со оваа песна е дека сето она што ни било зацртано низ времето го остваруваме и прикажуваме на ваков начин, затоа што ова ни е задача и љубов од многу одамна.

Се чувстувам должен кон публиката бидејќи долго време бев отсутен, ова враќање е токму за нив, инспириран од младите, но секако и од постарите артисти, музиката мора да продолжи без оглед на се. Сакам да се претставам на наш, македонски начин“, вели Тони Зен.

toni-zen-se-vrakjam-na-makedonskata-muzichka-scena-bidejkji-toa-go-dolzham-na-publikata-04.jpg

Музиката, аранжманот, миксот и мастерот го направија Илија Цветковски - Ики и Нино Васков, а за видео записот одговорен е Огнен Шапковски – „Мелем продукција“.

Она што е добро да се знае е дека Тони Зен потпиша три годишен договор со „Прагма продукција“ – продукција која знае како да работи и која ќе стои зад секој негов професионален ангажман.

toni-zen-se-vrakjam-na-makedonskata-muzichka-scena-bidejkji-toa-go-dolzham-na-publikata-02.jpg

Неговата агенда со настапи е веќе преполна, го очекува богата летна турнеја, а дел од истата ќе биде и „Мандра фестивалот“ во Дојран каде ќе настапат големи музички имиња, вклучувајќи го и Тони. Веќе во сабота, на 2-ри јули, со Тони ќе имате можност да се дружите во Градскиот парк на „Crazy summer festival“.

toni-zen-se-vrakjam-na-makedonskata-muzichka-scena-bidejkji-toa-go-dolzham-na-publikata-05.jpg

Премиерата за новиот сингл „Планот“, ќе се случи денес во 20ч на официјалниот „Youtube“ канал на Тони Зен.

Би можело да ве интересира:

Илма Карахмет од Х Фактор го најави првиот албум со нејзината најемотивна песна досега – слушнете ја... Илма Карахмет, сега веќе девојката која јавноста ја памети по учеството во музич...
Слушнете ја новата песна на ДНК насловена „Милион денови“ (видео) „Милион денови“ е насловот на новата песна на ДНК. Станува збор за одлична балад...
Браво! 12-годишната Тамара Грујевска која освои Гран При награда во Русија, има нова песна (видео) Тамара Грујевска за повеќето релативно ново име на домашната сцена, но за оние п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg