Тајзи сурово искрен во балканската верзија на „Бела чао“: „ Не замерувајте на јазик и граматика туку разберете ја пораката“

Кумановецот Тајзи вчера го објави спотот за неговата најнова песна „Бела чао“. Како што вели, станува збор за балканска верзија на познатата италијанска револуционерна песна од 19-тиот век.

tajzi-surovo-iskren-vo-balkanskata-verzija-na-bela-chao-ne-zameruvajte-na-jazik-i-gramatika-tuku-razberete-ja-porakata-01.jpg

Текстот за балканската верзија на „Бела Чао“ го напишал Тајзи, а аранжманот е на Иле Спасев.

„Бела Чао е симбол на отпорот и револуцијата низ светот па решив да направам балканска верзија за модерното општество во кое живееме и за системот кој е тркало т.е истото зло кое се менува на неколку години.

Светлината е мојот пат и не се тркам со никој, тука сум да ви докажам дека добри луѓе сè уште постојат. Не знам како да ви се заблагодарам за сите овие 12 години освен да ве послужам со нова музика од душа за душа.

Не замерувајте на јазик и граматика туку пробајте да ја разберете пораката која ми е дадена да ви ја пренесам“ – напиша меѓу другото Тајзи на Инстаграм.

View this post on Instagram

A post shared by T Y Z E E (@tyzee_tajzi)

Инаку, како што информира, оваа песна е напишана пред 5 години, а љубителите на познатиот кумановски музичар ова лето може да очекуваат нов албум на кој ќе има 12 нови песни.

Погледнете го спотот за „Бела чао“:

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нова песна и спот на Дупер: „Кажи ми во лице“ Скопје, 05.01.2024 – Борис Какуринов и Илчо Нечовски очигледно го имаат тајниот ...
Преработки на македонски песни кои будат носталгија - Кои хитови добија модерни верзии? Тамара ја препеа „Шила“ од Маја Оџаклиевска, Каролина испеа своја верзија на пес...
Спотот на Ламбе Алабаковски за преработката на „Дејгиди луди млади години“ Ламбе Алабаковски оваа успешна музичка година ја заокружува со својата верз...
Промоција на нова песна и видео спот на Дарко Андонов ака ДААН (06.09.2023) Дарко Андонов ДААН ја промовира својата нова песна и спот, „Мојот с...
Слушнете ја новата песна на Dimish – млад талентиран скопјанец кој прави музика од својата соба (вид... Dimish е 21-годишен артист од Скопје кој сам, во својата соба прави, снима и про...
Македонски хитови кои добија модерна верзија: Преработки кои ни будат носталгија (втор дел) Наде Талевска во дует со хрватскиот пејач Жак Худек ја препеа „Остани во мене“ о...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg