Расистичката грешка на H&M крена прашина и ги чинеше раскинување на соработката со The Weeknd


Расистичката грешка на H&M крена прашина и ги чинеше раскинување на соработката со The Weeknd

Викендов со сигурност ја видовте фотката од детенце со темна боја на кожа и со зелен дуксер со натпис „најкул мајмун во џунглата“. И тоа се работи за фотка која е дел од каталогот на H&M.

rasistickata-greska-na-h-m-krena-prasina-i-gi-cinese-raskinuvanje-na-sorabotkata-so-the-weeknd-01.jpg

Брендот, кој инаку ужива добар углед и има одлична потрошувачка, беше мета на критики и напади заради овој расистички потег.

За среќа или нивна несреќа, H&M набрзо се извини:

„Разбираме дека многу луѓе се вознемирени од фотографијата. Ние, кои работиме во H&M, можеме само да се согласиме. Длабоко жалиме што фотографијата беше направена, и исто така жалиме за натписот. Затоа, не само што ја тргнавме фотографијата од сите онлајн медиуми, туку и го повлековме производот од понудата во целиот свет.“

rasistickata-greska-na-h-m-krena-prasina-i-gi-cinese-raskinuvanje-na-sorabotkata-so-the-weeknd-02.jpg

Сепак, оваа грешка ги чинеше раскинување на соработката со The Weeknd, кој тоа го објави преку Твитер.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто и како Абел си го дал името The Weeknd? Нема кој не слушнал за The Weeknd и големите хитови кои преку ноќ ги пробија топ...
Доналд Трамп го прекрши најстрогото модно правило (фото) Во средата, на средба со сенаторот Тим Скот, претседателот на САД, Доналд Трамп ...
Бијонсе метела коса во фризерница, Том Круз носел багаж: Првите (норма... Тие денес се уметници од светски ранг, но првите работни искуства им биле сосема...