Зад Инстаграм гламурот: Ким Кардашијан се соочува со тешки проблеми со псоријаза
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Чувар 22-07-2019
Sales Assistant 22-07-2019


Зад Инстаграм гламурот: Ким Кардашијан се соочува со тешки проблеми со псоријаза

Светот е навикнат на беспрекорните селфи-фотки на познатата старлета и нејзиното семејство, но со една објава на Инстаграм, таа ја смени целосната перцепција за проблемите со кои се соочува.

zad-insta-glamurot-kim-kardashijan-se-soochuva-so-teshki-problemi-so-psorijaza-01.jpg 

Иако првата асоцијација за Ким е секогаш добро уредени фотографии, шминка и фризура, овојпат таа реши да проговори за своите проблеми со псоријазата.

Таа покажа еден не толку гламурозен дел од својот живот, односно реален проблем со кој се соочуваат многу луѓе во светот - псоријаза.

zad-insta-glamurot-kim-kardashijan-se-soochuva-so-teshki-problemi-so-psorijaza-02.jpg

Ким веќе подолг период се соочува со овој проблем, а не ѝ е првпат на социјалните мрежи да сподели фотка од нејзината кожа, или пак, од третманите, машините и препаратите со кои си помага. 

zad-insta-glamurot-kim-kardashijan-se-soochuva-so-teshki-problemi-so-psorijaza-02.jpg

Што е псоријаза?

Псоријазата е генетски предизвикано автоимуно заболување кое се манифестира со лишаи на кожата, кои може да преминат и во ранички.

Нарушувањето не е заразно, а третманот вклучува во полесните случаи кремови со кортико-стероиди, суплементи со витамин Д, зрачење со УВ-ламби, а во потешките случаи треба да се манипулира имунитетот (со лекови наречени имуномодулатори), за да се спречи телото да уништува здрави клетки на кожата.

Почесто се појавува во зима, а како предизвикувачи може да се јават и стресот, депресијата и динамичниот начин на живот кој го скратува одморот и редовните оброци. Псоријазата не се лечи, но може успешно да се контролира со помош на соодветна терапија.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На 6 години беше најубавото девојче на светот, сега на 17 е најубавото... Нејзините сини очи и полни усни ѝ останаа препознатлив знак, а таа повторно доби...
Од Инстаграм селфи до насловни страни: Најголемите Фотошоп скандали за... Доработување на фотографиите за да изгледаат попривлечно или за да се отстрани н...
Роналдо и Џорџина во разголено издание, па на семеен портрет со децата... Фудбалерот ја обожава својата 24-годишна свршеница и 4-те деца, а неговите Инста...