Убиството на брат ѝ, борба со зависности - тажни детали од животот на Донатела Версаче
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Убиството на брат ѝ, борба со зависности - тажни детали од животот на Донатела Версаче

Versace е една од најголемите модни куќи во светот и речиси да нема личност која не слушнала за неа. Денес на чело на компанијата седи Донатела Версаче, но за нејзиното основање е одговорен брат ѝ – Џани Версаче.

ubistvoto-na-brat-borba-so-zavisnosti-tazhni-detali-od-zhivotot-na-donatela-versache-01.jpg

Денес Донатела се фокусира на модата, но во животот имала неколку неочекувани пресврти кои имале огромно влијание врз неа.

Во продолжение погледнете неколку факти за Донатела Версаче што сигурно не сте ги знаеле:

Донатела Версаче има сестра по име Тина која починала во тинејџерските години. Таа има и двајца браќа – Санто и познатиот дизајнер Џани Версаче. Наводно, дизајнерката била најблиска со Џани, и покрај тоа што тој беше 10 години постар од неа.

ubistvoto-na-brat-borba-so-zavisnosti-tazhni-detali-od-zhivotot-na-donatela-versache-02.jpg

Нејзината сестра Тина починала на само 12 години. Нејзината смрт била сосем неочекувана – девојчето починало откако ѝ ставиле инјекција против тетанус, најверојатно поради немарност од страна на медицинското лице.

ubistvoto-na-brat-borba-so-zavisnosti-tazhni-detali-od-zhivotot-na-donatela-versache-03.jpg

Мајката на Донатела изработувала фустани, па на некој начин, таа и брат ѝ Џани биле инспирирани од неа. Нејзиниот брат е оној кој ја основа Versace, а Донатела решила да ги следи неговите стапки. Наводно таа била неговата најголема инспирација. Џани бил и причината зошто Донатела има руса коса – ја убедил да ја фарба косата уште на 11-годишна возраст, и оттогаш дизајнерката ја нема променето бојата.

ubistvoto-na-brat-borba-so-zavisnosti-tazhni-detali-od-zhivotot-na-donatela-versache-04.jpg

Во 1997-ма, брат ѝ Џани беше убиен – настан што целосно го промени животот на Донатела. Наводно, Џани само што се враќал од прошетка и одел кон неговиот дом во Мајами, кога бил застрелан двапати во главата. Убиецот, Ендру Кунанан, имал извршено уште неколку убиства и важел за најопасните сериски убијци кои не биле фатени. После убиството на Џани, Ендру се застрелал самиот.

ubistvoto-na-brat-borba-so-zavisnosti-tazhni-detali-od-zhivotot-na-donatela-versache-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Бил Гејтс јаде бургери, а Барак Обама лосос: Што ручаат познатите? Сигурно и вие како и сите останати, некогаш сте помислиле дека славните и богати...
Бијонсе метела коса во фризерница, Том Круз носел багаж: Првите (нормални) работи на познатите Тие денес се уметници од светски ранг, но првите работни искуства им биле сосема...
Родена е како русокоса: 40 работи кои никогаш не сте ги знаеле за Ема Стоун Како за почеток, дали сте знаеле дека нејзиното вистинско име всушност не е Ема...

Најчитани неделава