На Euro'12, 18 играчи со потекло од Африка

na-euro-12-18-igraci-so-poteklo-od-afrika-povekjeЕден комплетен фудбалски тим би можел да се состави од играчите од Африка кои оваа година играат на Европското првенство во Полска и Украина.


Марио Балотели е со потекло од Гана, но кога бил мал го посвоило италијанско семејство.

Дени Велбек е негов земјак, емигрант од оваа земја. Патрис Евра е роден во Сенегал, а Нани на Зеленортските острови.

Едниот од браќата Боатенг игра за Германија, а Кевин Принс одбрал да го носи дресот за Гана.

Еве ја листата на играчи од африканско потекло на ЕУРО 2012:

Мароко: Адил Рами – Франција, Калид Буларуз – Холандија, Ибрахим Афелај – Холандија

Алжир: Карим Бензема – Франција, Самир Насри – Франција

Тунис: Самир Кедира – Германија, Хатем Бен Арфа – Франција

Зеленортски острови: Нани – Португалија

Сенегал: Патрис Евра – Франција

Брег на Слонова Коска: Жорес Окоре – Данска

Гана: Марио Балотели – Италија, Џер Боатенг – Германија, Дени Велбек – Англија

Нигерија: Анџело Огдона – Италија

Етиопија: Теодор Гебре Селаси (Чешка)

Конго: Јан М’Вила – Франција

Конго: Стив Манданда – Франција

Ангола: Блис Матуиди - Франција

Би можело да ве интересира:

„Бонџорно на сите, освен на Италијанците“ - хит твитови на македонските твитерџии по историската поб... „Бонџорно на сите, освен на Италијанците - нив, чао рагаци“, „Роналдо, идеме по ...
„Земјата со помалку од 2 милиони жители ја посрамоти Италија дома“ – Како странците ја доживеаја поб... „Кошмар за Италија“, „Италија е засрамена“, „Катастрофа“ – вака италијанските и ...
„Затоа ти побеле косата“ - Бастијан Швајнштајгер ги разлути Македонците, тие му вратија жестоко, па ... „Басти брате, сине мој, поздрав до Анчи имајте убава вечер поздрави и честитки о...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg