Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Црна Гора, Украина, Хрватска и Италија се пласираа на Еуробаскет 2013

crna-gora-ukraina-hrvatska-i-italija-se-plasiraa-na-eurobasket-2012

Четири репрезентации, на две кола до крајот на квалификациите, веќе обезбедија пласман на Европското првенство во кошарка, кое следната година ќе се одржи во Словенија.

Покрај Црна Гора која во квалификациите прикажува најдобри игри, пласман во СЛовенија обезбедија Хрватска, Италија и Украина.

Црна Гора во дербито повторно беше подобра од Србија, Шеховиќ со 20 поени ја предводеше својата репрезентација до победата од 72:62.

Резултати:

Група А:
Исланд-Словачка 84:86
Естонија-Израел 53:84
Црна Гора-Србија 72:62

Табела: Црна Гора 7/0, Израел, Србија, Естонија 4/3, Словачка и Исланд 1/6

Група Б:
Луксембург-Германија 67:95
Бугарија-Азербејџан 94:77

Табела: Германија 5/0, Бугарија и Азербејџан 3/3, Шведска 3/2, Луксембург 0/6

Група Ц:
Украина-Австрија 68:57
Кипар-Хрватска 49:98

Табела: Украина 5/1, Хрватска 5/0, Австрија 2/4, Унгарија 2/3, Кипар 0/6

Група Д:
Романија-Грузија 74:91
БиХ-Холандија 99:83

Табела: БиХ 4/2, Грузија 4/1, Летонија 3/2, Холандија 2/4, Романија 1/5

Група Е:
Полска-Швајцарија 111:67
Албанија-Финска 52:95

Табела: Финска 5/0, Полска 4/2, Белгија 3/2, Швајцарија 2/4, Албанија 0/6

Група Ф:
Белорусија-Турција 62:91
Италија-Чешка 68:56

Табела: Италија 6/0, Чешка 4/2, Турција 3/2, Белорусија 1/5, Португалија 0/5.

03.09.2012 (Макфакс)

Би можело да ве интересира:

„Бонџорно на сите, освен на Италијанците“ - хит твитови на македонските твитерџии по историската поб... „Бонџорно на сите, освен на Италијанците - нив, чао рагаци“, „Роналдо, идеме по ...
Јога пози секогаш и секаде, хуман гест: Лејла Рамковска е вљубеничка во тоа што го работи (фото) „Имам простор во онлајн група за неколку од вас, кои не сте во можност да платит...
Тројца каратисти од Макпетрол Петар и Симона Заборски и Стефан Стојановиќ меѓу најуспешните спортист... Сојузот на спортови на Скопје и Градот Скопје денеска ги прогласија најуспешните...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg