Федерер го воодушеви Мајкл Џордан со незаборавен удар на УС Опен (видео)

Роџер Федерер успешно го започна првиот меч од УС Опен, а дополнителна мотивација беше и неговиот идол од детството, легендарниот Мајкл Џордан. Џордан од ложа го следеше мечот Федерер - Матошевиќ кој заврши со резултат 6:3, 6:4, 7:6(4).

federere-go-voodusevi-majkl-jordan-so-nezaboraven-udar-na-us-open-video.jpg

„Неверојатно е да го имате Мајкл, овде, на теренот. Кога бев дете, тој ми беше голем спортски идол. Тоа што денес е овде..за мене е навистина посебно. А и соработката ни е одлична. Уживам!“ – изјавил Федерер кој заедно со Џордан ги дизајнираше новите патики.

„На Мајкл му се воодушевував најмногу од сите спортисти. А кога станува збор за тенисерите, идоли ми се Штефан Едберг и Борис Бекер.“

Погледнете каква насмевка изнуди кај Џордан твинерот на Федерер:

Би можело да ве интересира:

Тројца каратисти од Макпетрол Петар и Симона Заборски и Стефан Стојановиќ меѓу најуспешните спортист... Сојузот на спортови на Скопје и Градот Скопје денеска ги прогласија најуспешните...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg