Зошто базените на Олимпијадата во Рио станаа зелени?


Зошто базените на Олимпијадата во Рио станаа зелени?

Базенот за скокови на Олимпијадата во Рио целиот беше обоен во зелено, но никој не можеше да даде објаснување зошто се случи тоа.

zoshto-bazenite-na-olimpijadata-vo-rio-stanaa-zeleni-01.jpg

Не е ни чудно, натпреварувачите не беа задоволни и не сакаа да се натпреваруваат во базенот кој мистериозно ја промени бојата, но откако беа осигурани дека водата е безбедна за пливање, натпреварувањето продолжи понатаму.

Набрзо, бојата започна да се шири и во базените каде се игра ватерполо и каде се одвива натпреварот во синхронизирано пливање.

Одговорните лица тврдат дека причината за оваа боја на базенот лежи во „зголемениот број на алги и ненадејно намалување на алкалноста на водата“.

„Причината за невообичаената боја на базените е тоа што резервоарите за вода изгубија дел од хемикалиите во процесот на прочитување на водата“ - изјавија FINA, Интернационалната пливачка федерација.

Покрај зголемениот број на алги, се смета дека зелената боја на базенот се појави и како резултат на недостигот на ветар и високите температури.

Но, водата, според нив е безбедна за пливање.

zoshto-bazenite-na-olimpijadata-vo-rio-stanaa-zeleni-1.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Семејството на Жозе Мурињо: 30 години е во среќен брак, сопругата не верува во гласините за афери, а... Жозе и сопругата Матилде се знаат од деца, а се венчале на 18 години - во 30 год...
RED BULL CLIFF DIVING / 2017 / BOSNIA AND HERZEGOVINA / MOSTAR - Хант конечно го освои стариот мост ... Британецот го надмина баксузот со мостовите, додека Американката Карлтон заврши ...
Четврти пат по ред Вориорс против Кавалирс во големото НБА финале Први јуни е датумот на кој започнува големото НБА финале помеѓу екипите на Голде...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg