Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


Зошто базените на Олимпијадата во Рио станаа зелени?

Базенот за скокови на Олимпијадата во Рио целиот беше обоен во зелено, но никој не можеше да даде објаснување зошто се случи тоа.

zoshto-bazenite-na-olimpijadata-vo-rio-stanaa-zeleni-01.jpg

Не е ни чудно, натпреварувачите не беа задоволни и не сакаа да се натпреваруваат во базенот кој мистериозно ја промени бојата, но откако беа осигурани дека водата е безбедна за пливање, натпреварувањето продолжи понатаму.

Набрзо, бојата започна да се шири и во базените каде се игра ватерполо и каде се одвива натпреварот во синхронизирано пливање.

Одговорните лица тврдат дека причината за оваа боја на базенот лежи во „зголемениот број на алги и ненадејно намалување на алкалноста на водата“.

„Причината за невообичаената боја на базените е тоа што резервоарите за вода изгубија дел од хемикалиите во процесот на прочитување на водата“ - изјавија FINA, Интернационалната пливачка федерација.

Покрај зголемениот број на алги, се смета дека зелената боја на базенот се појави и како резултат на недостигот на ветар и високите температури.

Но, водата, според нив е безбедна за пливање.

zoshto-bazenite-na-olimpijadata-vo-rio-stanaa-zeleni-1.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Федерер го исполни ветувањето кое му го даде на момче пред 5 години: „Ќе ме чекаш ли да пораснам и д... „Може ли да продолжиш да играш уште 8, 9 години за да можеме да играме заедно ко...
Нов златен медал за Македонија: Параолимпијката Оливера Наковска Бикова е светски првак во стрелаштв... Параолимпијката Оливера Наковска Бикова ѝ донесе нов златен медал на Македонија&...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg