21-годишен пливач го победи својот идол Мајкл Фелпс и го донесе првиот златен олимписки медал во Сингапур


21-годишен пливач го победи својот идол Мајкл Фелпс и го донесе првиот златен олимписки медал во Сингапур

Некои случки од реалноста се почудни од фикцијата, а оваа спортска драма завршува со среќен епилог за 21-годишниот пливач Џозеф Скулинг од Сингапур.

Go-pobedi-svojot-idol-od-detsvoto-majkl-felps-i-donese-prv-zlaten-olimpiski-medal-vo-singapur-01.jpg

Скулинг освои златен медал на 100 метри „пеперутка“ на Летните Олимписки игри во Рио, поставувајќи нов светски рекорд од 50.39 секунди, но гордоста беше уште поголема, бидејќи успеа да триумфира над неговиот идол од детството, Американецот Мајкл Фелпс.

Џозеф го запознал Фелпс во 2008-та година кога го сретнал во пливачки камп и го замолил да се фотографираат.

8 години подоцна, Скулинг го победува својот пливачки идол, додека Фелпс и покрај поразот со насмевка позира покрај Џозеф, кој го донесе првиот златен олимписки медал во историјата на својата матична земја.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Дора Ратјен, мажот кој освоил злато на Олимписките игри во женска категорија Во 1936-та година, Летните олимписки игри се одржувале во Берлин. Во историјата ...
12 причини зошто Роналдо е непобедлива фудбалска машина и совршен идол Португалецот со челична дисциплина и вонсериски талент за фудбал го воодушевува ...
10 држави кои речиси банкротираа заради организирање на Олимписки игри Олимписките игри се најголемиот спортски настан во светот и секоја година ги оче...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg