Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


21-годишен пливач го победи својот идол Мајкл Фелпс и го донесе првиот златен олимписки медал во Сингапур

Некои случки од реалноста се почудни од фикцијата, а оваа спортска драма завршува со среќен епилог за 21-годишниот пливач Џозеф Скулинг од Сингапур.

Go-pobedi-svojot-idol-od-detsvoto-majkl-felps-i-donese-prv-zlaten-olimpiski-medal-vo-singapur-01.jpg

Скулинг освои златен медал на 100 метри „пеперутка“ на Летните Олимписки игри во Рио, поставувајќи нов светски рекорд од 50.39 секунди, но гордоста беше уште поголема, бидејќи успеа да триумфира над неговиот идол од детството, Американецот Мајкл Фелпс.

Џозеф го запознал Фелпс во 2008-та година кога го сретнал во пливачки камп и го замолил да се фотографираат.

8 години подоцна, Скулинг го победува својот пливачки идол, додека Фелпс и покрај поразот со насмевка позира покрај Џозеф, кој го донесе првиот златен олимписки медал во историјата на својата матична земја.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

15-годишно девојче испиша историја на Олимписките игри со „невозможен“ скок - Која е Камила Валиева? Почнала да лизга на само три години, а на 11 години имала тешка повреда поради к...
По скандалот за допинг на Олимписки Игри, 15-годишната Русинка доби дозвола да продолжи да се натпре... Светот со нетрпение го очекува настапот на 15-годишната Камила Валиева, откако С...
Млад скијач освои сребро на Олимписките игри по страшна сообраќајна несреќа - бил во кома со скршен ... Американскиот скијач Колби Стивенсон кој освои сребро на Олимписките игри во Пек...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg