Емотивен момент: Тркачка застана да ѝ помогне на конкурентка која тешко се повреди


Емотивен момент: Тркачка застана да ѝ помогне на конкурентка која тешко се повреди

Аби Д`Агустино од САД и Ники Хамблин од Нов Зеланд му покажаа на светот што значи хуманост дури и на натпревар каков што е Олимпијадата.

Humanata-strana-na-Olimpijadata-trkacka-se-vrakja-da-i-pomogne-na-konkurentka-otkako-i-dvete-pagjaat-01

Двете учеснички во трката на 5 илјади метри имаа незгоден удар една во друга.

Сепак она што го трогна светот е како едната девојка која брзо стана веднаш се врати назад кај нејзината конкурентка штом забележа дека таа се жали на некаква повреда.

И покрај тоа на крајот и двете ја завршија трката како последни, тие се моралните победници на оваа трка и пример кој треба да го следат многумина.

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Red Bull X-Alps: Најтешката авантуристичка трка на светот е отворена за апликации Секои две години се одржува авантуристичката трка за планинари и параглајдеристи...
Факти за Златан Ибрахимовиќ, дрскиот фудбалер кој го освои светот – удри соиграч, навреди новинарка „Не можете да бидете љубезни во овој спорт“ - вели човекот кого го викаат уште и...
Му кажале дека нема да успее, има IQ од 150 – факти за Френк Лампард, еден од најпаметните фудбалери... Светски познатиот фудбалер е еден од најинтелигентните играчи, пишува книги за д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg