УЕФА Лига на нации: На 24. јануари Македонија ги дознава противниците за новото натпреварување

Најдобрата репрезентација на Македонија е во групата на носители за првото издание на Лигата на нации. Новото натпреварување на УЕФА ќе се игра во термините предвидени за пријателски натпревари, а ќе учествуваат 55 репрезентации од Европа, поделени согласно коефициентот на УЕФА.

uefa-liga-na-nacii-na-24-januari-makedonija-gi-doznava-protivnicite-za-novoto-natprevaruvanje-001.jpg

На извлекувањето во Нион на 24. Јануари македонската селекција ќе добие противници кои се послабо рангирани на ФИФА листата.

Нашиот најдобар национален тим ќе биде во првиот барабан со селекциите на Азербејџан, Белорусија и Грузија. Потенцијални ривали од вториот барабан се Ерменија, Летонија, Фарски Острови и Луксембург. Во третиот барабан се наоѓаат: Казахстан, Молдавија, Лихтенштајн и Малта, а во четвртиот се: Андора, Косово, Сан Марино и Гибралтар.

Сите 55 учесници кои ќе бидат распределени во четири лиги. Четирите победници од секоја група во четирите лиги продолжуваат во плеј-оф каде ќе се борат за пласман на Европското првенство.

Лига на нации започнува на 6. септември 2018 година, а групната фаза ќе трае до 20. ноември. Четири репрезентации преку новото натпреварување на УЕФА ќе се квалификуваат на ЕП 2020.

Би можело да ве интересира:

Ретки семејни фотки: Новак Ѓоковиќ ја бакнува сопругата и ги прегрнува децата, по историската победа... Новак и Јелена Ѓоковиќ скоро никогаш не позираат со децата во јавност, но го пре...
Шаховскиот клуб АЛКАЛОИД ќе учествува на Светскиот сениорски екипен шампионат за ветерани за 2023 го... Најсилното шаховско натпреварување за сениори/ветерани во светот, чија организац...
Браво! Бодибилдерката Мери Акиевска трета година по ред ѝ донесе злато на Македонија (видео) „По третпат успеваме заедно да ја одбраниме оваа преголема титула“ – порача на И...
Му праќал пораки дека сака да го гледа на US Open: 6-годишниот Рики од САД е најголем фан на Новак Ѓ... „Здраво Рики, ја имаш најубавата насмевка на светот“ – му порача Новак Ѓоковиќ н...
Машката сениорска карате репрезентација доби признание за врвен спортски резултат Репрезентативците на сениорскиот карате тим на Македонија кои освоија бронзен ме...
Помодрени очи, исекотини на јазик - Македонски боксер покажува која е цената што ја плаќа по натпрев... „Ако не си подготвен на повреди, тогаш бори се со перници“ – напиша македонскиот...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg