15-годишниот Селдо го освои второто место за Македонија на купот по уметничко лизгање во Италија

Селдин Салиу првпат се натпреваруваше за нашата земја во уметничко лизгање и на купот во Италија викендов го освои второто место.

15-godishniot-seldo-go-osvoi-vtoroto-mesto-za-makedonija-na-kupot-po-umetnichko-lizganje-vo-italija-01.jpg

15-годишното момче од Ростуша, на 1-ви ноември за првпат се натпреваруваше во уметничко лизгање како претставник на Македонија, додека претходно бил дел од италијанската репрезентација.

Досега Селдо учествувал на 44 натпревари и дури 18 пати го освојувал првото место, па со причина треба да сме горди што ова момче професионално се натпреварува за нашата земја.

Викендов во Италија се одржуваше пријателски куп во уметничко лизгање, а Селдо се натпреваруваше во категоријата слободно лизгање - машки јуниори.

15-godishniot-seldo-go-osvoi-vtoroto-mesto-za-makedonija-na-kupot-po-umetnichko-lizganje-vo-italija-02.png

Момчето го освои второто место на купот, а сите се горди за неговиот успех, кој се надеваме дека уште повеќе ќе се зголемува во иднина.

15-godishniot-seldo-go-osvoi-vtoroto-mesto-za-makedonija-na-kupot-po-umetnichko-lizganje-vo-italija-03.png

Прочитајте повеќе за Селдин Салиу - Селдо ТУКА.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Бонџорно на сите, освен на Италијанците“ - хит твитови на македонските твитерџии по историската поб... „Бонџорно на сите, освен на Италијанците - нив, чао рагаци“, „Роналдо, идеме по ...
Нашата легенда, големиот Кирил Лазаров (42) се збогува со играчката, ракометна кариера: „Одлуката бе... „Моето долго и прекрасно патување дојде до самиот крај. Одлуката беше тешка да с...
15-годишно девојче испиша историја на Олимписките игри со „невозможен“ скок - Која е Камила Валиева? Почнала да лизга на само три години, а на 11 години имала тешка повреда поради к...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg