Како Кристијано Роналдо го одржува телото во форма?


Како Кристијано Роналдо го одржува телото во форма?

За многумина Кристијано Роналдо е спортски идол, херој и инспирација, а покрај тренингот, како фудбалерот се одржува во форма?

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-01.jpg

Сите спортисти имаат различен начин на кој се одржуваат во форма, а Роналдо е еден од оние кои се екстремно посветени на фитнесот и здравиот живот.

35-годишната фудбалска ѕвезда изгледа одлично, а се придржува до следниве навики:

Тренира на терен долго и напорно, со интензивни тренинг сесии

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-02.jpg

Кардио е клучот за успешен тренинг и фит тело – кога не е на терен, вежба кардио во теретана

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-03.jpg

Крева тегови, но не се оптоварува да биде премногу набилдан

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-04.jpg

Како фудбалер, најважен дел од телото му се нозете, па најмногу инвестира во нивно вежбање

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-005.jpg

Има приватен готвач кој се грижи за неговата специјална исхрана

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-006.jpg

Не се држи до исти вежби и одвреме-навреме ги менува за подобар резултат

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-05.jpg

Одвојува многу време за закрепнување и опуштање на телото и мускулите и практикува хидротерапија за рехабилитација и закрепнување 

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-06.jpg

Одморот е важен колку и вежбањето – спие минимум 8 часа навечер и одмора со кратка дремка попладне

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-07.jpg

Тренинг во базен – добро е за зглобовите, ослободува стрес – вежба аееробик, крева тежина во базен и прави кардио во базен

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-08.jpg

Како што „старее“, така обрнува повеќе внимание на флексибилноста, па вежба и пилатес

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-10.jpg

Семејството го одржува насмеан, позитивен и енергичен

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-11.jpg

На следната страна најубавите семејни фотки...Би можело да ве интересира:

Дали Најк свесно го покрија логото на Адидас на дуксерот на Роналдо? За да ја прослават победата на Лигата на Шампиони, Најк направија рекламен посте...
Кристијано Роналдо ја доби наградата од FIFA за најдобар играч Вчера на доделувањето на Best FIFA Football Awards во Лондон, Кристијано Роналдо...
12 причини зошто Роналдо е непобедлива фудбалска машина и совршен идол Португалецот со челична дисциплина и вонсериски талент за фудбал го воодушевува ...