Често менува партнери, мажите лудуваат по неа – Што знаеме за Дилета Леота, најзгодната спортска презентерка?

Италијанката Дилета Леота (29) важи за најзгодната спортска презентерка во светот, а неодамна беше во фокусот на јавноста по вестите за раскинувањето на свршувачката со турскиот актер Џан Јаман (31).

ne-mozhela-da-ja-podnese-slavata-na-bivshiot-djan-jaman-fakti-za-dileta-leota-najzgodnata-sportska-prezenterka-vo-svetot-01.jpg

Дилета и Џан ја официјализираа врската на почетокот на оваа година, за само во октомври италијанската презентерка да открие дека раскинале:

„Сè беше брзо и убаво. Сепак комплицирано е кога ќе се вљубиш во толку познат маж и да ја направиш пресметката за сите овие работи.

Сакам да бидам искрена, но зад екраните постои реален живот и навистина беше тешко да ја сочуваме приватноста.“ – вели таа.

ne-mozhela-da-ja-podnese-slavata-na-bivshiot-djan-jaman-fakti-za-dileta-leota-najzgodnata-sportska-prezenterka-vo-svetot-02.jpg

Дел од медиумите тврдеа и дека нивната врска била исценирана за јавноста, но таа ги отфрли ваквите тврдења и рече дека тие мошне ја повредиле.

Прочитајте и Има македонско потекло, бил правник – Кој е „Романтичарот“ од истоимената турска хит-серија? (фото)

Но, што знаеме за Дилета Леота, прочитајте во продолжение:

Во јавноста е позната само како Дилета Леота, но нејзиното вистинско име е Џулија Дилета Леота, родена во 1991-ва година.

ne-mozhela-da-ja-podnese-slavata-na-bivshiot-djan-jaman-fakti-za-dileta-leota-najzgodnata-sportska-prezenterka-vo-svetot-03.jpg

Таа важи за една од најзгодните спортски презентерки, но Дилета по професија е правник.

ne-mozhela-da-ja-podnese-slavata-na-bivshiot-djan-jaman-fakti-za-dileta-leota-najzgodnata-sportska-prezenterka-vo-svetot-10.jpg

Кариерата ја започнала слично како повеќето презентерки - прво била метео-девојка во локална телевизија.

ne-mozhela-da-ja-podnese-slavata-na-bivshiot-djan-jaman-fakti-za-dileta-leota-najzgodnata-sportska-prezenterka-vo-svetot-04.jpg

Во минатото била избрана за „Мис Елеганција“ во изборот за „Мис Италија“, а во 2018-та се врати како презентерка.

ne-mozhela-da-ja-podnese-slavata-na-bivshiot-djan-jaman-fakti-za-dileta-leota-najzgodnata-sportska-prezenterka-vo-svetot-08.jpg

Светската слава ја стекнува откако почнува да работи за Sky Sports, каде работеше со повеќе познати телевизиски личности.

ne-mozhela-da-ja-podnese-slavata-na-bivshiot-djan-jaman-fakti-za-dileta-leota-najzgodnata-sportska-prezenterka-vo-svetot-09.jpg

За Дилета се знае дека во минатото била во петгодишна љубовна врска со непознат маж, со кого требало да стапи во брак во јануари 2020-та година, но поради непознати причини тие се разделиле во јуни 2019-та година.

ne-mozhela-da-ja-podnese-slavata-na-bivshiot-djan-jaman-fakti-za-dileta-leota-najzgodnata-sportska-prezenterka-vo-svetot-13.jpg

Уште 6 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

Бил оставен во манастир како бебе, добил страшна лузна на 2 години – Факти за фудбалерот Франк Рибер... Како бебе бил оставен на скали од манастир, а на 2 години во сообраќајка ќе ја д...
Пике со солзи во очите се прости од фудбалската кариера – По натпреварот ја бакнува новата девојка, ... „Погледнете тој ја бакнува, а таа стои вкоченето. Тој ја сака, а таа е со него с...
Љубовната приказна на Златан Ибрахимовиќ и Хелена Сегер - таа е 11 години постара од него, на првата... „Животот со него не е лесен, но не е лесно ниту да се живее со мене“ – вели парт...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg