Трансродови натпреварувачки, плус сајз модел – Како изгледаше Мис универзум 2023?

За првпат во историјата на Мис универзум, годинава се натпреваруваше плус сајз жена, како и две трансродови жени. Истовремено, во финале првпат влегоа жени кои имаат деца. Титулата ја освои 23-годишната натпреварувачка од Никарагва.

transrodovi-natprevaruvachki-plus-sajz-modeli-kako-izgledashe-mis-univerzum-2023-01.jpg

Мис универзум е познат натпревар за убавина кој се одржува од далечната 1952-ра, но годинешното издание дефинитивно се разликуваше од сите претходни.

Титулата Мис универзум ја освои 23-годишната Шејнис Паласиос и стана првата жена од Никарагва која победила на натпреварот.

transrodovi-natprevaruvachki-plus-sajz-modeli-kako-izgledashe-mis-univerzum-2023-02.jpg

Но, повеќе внимание од нејзината победа привлекоа неколку други учеснички.

За првпат во историјата на натпреварот, годинава се натпреваруваше плус сајз жена.

Истовремно, годинава за првпат се натпреваруваа и две трансродови жени.

Натпреварувачката од Холандија – Рики Коле – е трансродова жена, како и ЛГБТ активистка.

transrodovi-natprevaruvachki-plus-sajz-modeli-kako-izgledashe-mis-univerzum-2023-06.jpg

И натпреварувачката од Холандија – Марин Машет – исто така е трансродова жена.

transrodovi-natprevaruvachki-plus-sajz-modeli-kako-izgledashe-mis-univerzum-2023-05.jpg

Натпреварувачката од Непал е првата плус сајз жена која успеала да учествува на натпреварот, додека натпреварувачките од Колумбија и Гватемала се првите мајки кои влегле во финале.

Сето ова го овозможија промени во правилата на натпреварот кои беа воведени во 2022 година.

transrodovi-natprevaruvachki-plus-sajz-modeli-kako-izgledashe-mis-univerzum-2023-07.jpg

Покрај победничката од Никарагва, во првите три беа и натпреварувачките од Тајланд и Австралија.

Победничката, пак, ја искористи победата за да зборува за нееднаквоста помеѓу мажите и жените, но и да ја подигне свеста за проблемите со менталното здравје.

Таа самата имала проблеми со анксиозност, па сега активистка која се залага за решавање на овој проблем.

transrodovi-natprevaruvachki-plus-sajz-modeli-kako-izgledashe-mis-univerzum-2023-04.jpg

transrodovi-natprevaruvachki-plus-sajz-modeli-kako-izgledashe-mis-univerzum-2023-03.jpg

Повеќе фотки од натпреварот:

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Ангелот на смртта“ - Жена од САД отворила клиника за гладни деца во Уганда, ги лекувала без лиценца... Тврдејќи дека била испратена на мисија од Бог, Американката Рене отворила клиник...
Дали бременоста на Хилари Свонк на 48 години им дава лажна надеж на жените? Жена која останала бремена во доцните 40-ти години, а притоа има и јавна професи...
„Сакам да си најдам маж кој ќе ме финансира, а јас само да си седам дома и да ги чувам децата“ „Се знае - мажот се грижи за жената, а таа се грижи за децата. Мажот со кој ќе б...
Момче (10) се ожени со својата детска љубов, 12 дена пред таа да почине од леукемија „Повеќето деца сакаат да одат во Дизниленд, но таа отсекогаш сакаше да биде сопр...
Маж се вљубил во жена со џуџест раст - свекрвата не сакала да ја прифати затоа што е висока колку 2-... „Ако Брајан е среќен со тебе и ако се сакате, јас сум пресреќна“. Со овие зборов...
Жена ја оставила ќерка ѝ (5) сама во хотел на Мајорка за да се забавува: „Пиеше од утро до мрак, тур... Негрижата на мајка од Ирска ја разбранува јавноста – 45-годишната жена била на о...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg