Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Ледениот човек Вим Хоф се соочува со тужби: „Ќерка ми умре бидејќи го проба неговиот метод - влегување во студена вода“

Терапијата со студена вода на Вим Хоф, познат и како Ледениот човек, стана мошне популарна ширум светот, но сега британски новинари велат дека откриле 11 смртни случаи поврзани со неговиот метод кој вклучува и влегување во многу студена вода.

ledeniot-chovek-vim-hof-se-soochuva-so-tuzhbi-kjerka-mi-umre-bidejkji-go-proba-negoviot-metod-vleguvanje-vo-studena-voda01.jpg

Вим Хоф е познат како Ледениот човек (Iceman) бидејќи може да поднесе екстремно ниски температури.

Истовремно, тој тврди дека со неговите методи, кои вклучуваат капење во студена вода, можат да се излечат болести како рак, дијабетес и артритис.

65-годишнит Холанѓанец верува дека неговата таканаречена терапија со студена вода е решение за многу проблеми со здравјето.

А, самиот почнал да ја практикува по трагичното самоубиство на неговата сопруга во 1995 година.

ledeniot-chovek-vim-hof-se-soochuva-so-tuzhbi-kjerka-mi-umre-bidejkji-go-proba-negoviot-metod-vleguvanje-vo-studena-voda-06.jpg

Методите на Вим Хоф вклучуваат техники за дишење и изложување на ниски температури, најчесто влегување во студена вода.

Засега нема научни докази кои ја потврдуваат ефикасноста на овие методи, но тој сепак има 3,5 милиони следбеници на Инстаграм кои ги следат неговите совети.

Истовремено, за неколку медиуми, вклучувајќи и Live Science, експерти предупредуваат дека за некои луѓе кои имаат здраствени проблеми, овие техники можат да бидат опасни.

ledeniot-chovek-vim-hof-se-soochuva-so-tuzhbi-kjerka-mi-umre-bidejkji-go-proba-negoviot-metod-vleguvanje-vo-studena-voda-11.jpg

Сега, пак, новинари од реномираниот британски медиум The Times направиле истрага со која наводно потврдуваат дека неколку луѓе го изгубиле животот следејќи ги советите на Вим Хоф.

„Вим Хоф започна глобален тренд за здравје и инспирира стотици луѓе да го копираат.

Но, нашата истрага откри 11 случаи каде што семејства тврдат дека нивни сакани починале по изведување на методот за дишење на Хоф, или слична техника, со терапија со студена вода“, пишува во колумната.

ledeniot-chovek-vim-hof-se-soochuva-so-tuzhbi-kjerka-mi-umre-bidejkji-go-proba-negoviot-metod-vleguvanje-vo-studena-voda-09.jpg

Новинарите се повикуваат на истражување на професор од Универзитетот во Портсмаут во Англија:

„Професор Мајк Типтон, кој 40 години ги проучува ефектите на студената вода врз телото, откри дека кај младите и здрави луѓе постои можност од 1 до 3 проценти да се соочат со срцева аритмија кога се во студена вода“, пишува во колумната.

Но, наводно, ако го држеле воздухот пред да влезат во вода, оваа можност се зголемувала на 63%.

ledeniot-chovek-vim-hof-se-soochuva-so-tuzhbi-kjerka-mi-umre-bidejkji-go-proba-negoviot-metod-vleguvanje-vo-studena-voda-10.jpg

Од друга страна, Вим Хоф ги негира обвиненијата, а со неговиот син истакнуваат дека ако некој користел нечии други методи за терапија со студена вода, тогаш самиот се изложува на ризик.

„Забележавме дека се зголемува бројот на тренери за терапија со студена вода кои немаат никаква врска со нас.

Многу од овие тренери не ги следат строгите протоколи за здравје и безбедност, а ова е загрижувачко“, велат тие.

А, според колумната на The Times, се чини дека дел од луѓето кои починале сепак немале директна соработка со Вим Хоф, туку со луѓе кои тврделе дека го користат и подучуваат неговиот метод.

ledeniot-chovek-vim-hof-se-soochuva-so-tuzhbi-kjerka-mi-umre-bidejkji-go-proba-negoviot-metod-vleguvanje-vo-studena-voda-04.jpg

Една од починатите е Кели Пул која првпат пробала терапија со студена вода во 2022 година.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Шест години бев во врска со полицаец на тајна задача, бил испратен да ме шпионира“ „Бевме на зимување на Алпите кога дознав. Го најдов неговиот пасош - не ми го по...
„Првиот секс со мојот 30 години постар сопруг беше застрашувачки, но во бракот со него сум пресреќна... „Навистина бев вознемирена кога јас и Мајкл за првпат спиевме заедно. Ми требаше...
Инспиративната приказна на Виторија Буено (16), балерината родена без раце „Кога беше мала, луѓе доаѓаа пред нашата куќа и зјапаа во Виторија. Имаше и такв...
„На 23 години имав врска со 80-годишен старец – не ми недостасуваат неговите вилици и лошиот здив“ „Кога сте млади и ќе почнете да се гледате со повозрасни мажи сметате дека сте м...
„Шетаат боси во канцеларија, одат голи во сауна: Што ме изненади најмногу кај Финците?“ „Она што не го знаев сè додека не се преселив таму е дека културната норма е во ...
Исповед на маж: „Ја започнав процедурата за да станам трансродова личност – пресреќен сум што се отк... „Има луѓе кои не се трансродови и промената на полот им е начин за да станат нов...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg