Јапонска компанија им дава на непушачите плус 1 недела годишен одмор


Јапонска компанија им дава на непушачите плус 1 недела годишен одмор

Има многу бенефити од тоа да сте непушач – ќе живеете поздраво, подолго, поубаво, а ако работите во јапонската компанија Piala Inc, дури и ќе одмарате подолго.

japonska-kompanija-im-dava-na-nepushachite-plus-1-nedela-godishen-odmor-01.jpg

Оваа компанија им дава на непушачите плус 6 дена платен одмор во годината, а причината не е ниту заради здравје, ниту за безбедност, туку само заради тоа да се биде фер и праведен.

Паузите за пушење цигара во тек на работно време траат отприлика 15 минути (со оглед на тоа што зградата има многу катови и губат многу време), па непушачите почнале да се жалат дека работат многу повеќе од оние кои прават паузи по неколку пати во денот за цигара.

japonska-kompanija-im-dava-na-nepushachite-plus-1-nedela-godishen-odmor-02.jpg

Компанијата ја земала предвид нивната жалба и го анализирала проблемот, па CEO-то се согласил со нив.

Ако размислиме подобро, навистина е точен заклучокот, па со оглед на тоа, компанијата донела фер одлука.

Ете уште една добра причина луѓето да се откажат од пушењето.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Жена си позира за селфи во метро како никој да не ја гледа (видео) Жена одржа лекција за самодоверба откако си направи фотосесија среде метро. Храб...
12 фото докази дека светот е убав ако ја видиме љубовта околу нас „По 60 години брак тој е со неа, иако таа сега има деменција и не се сеќава на н...
Како изгледа градот на Алјаска каде речиси сите живеат во една зграда? (фото) Во зградата се и полициската станица, маркетот, клиниката, црквата и училиштето,...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg