Колку ќе ве чини кирија за двособен стан во 30 градови низ светот?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Java Developer 15-02-2019
Собар/ка 15-02-2019


Колку ќе ве чини кирија за двособен стан во 30 градови низ светот?

Kолку ќе плаќате за изнајмување на стан, зависи од големината на истиот, но и од тоа каде живеете.

kolku-kje-ve-chini-kirija-za-dvosoben-stan-vo-30-gradovi-niz-svetot-01.jpg

Па така, за двособен стан во Скопје, може да платите отприлика 250 евра за месечна кирија, но во Америка или Хонгконг ќе платите и повеќе од 2.000 евра.

Доколку сте заинтересирани за живеење во странство и сакате да знаете како се движат цените на становите, ова истражување ќе ви биде од корист.

Секако, цените постојано може да се менуваат, а зависат и од локацијата на која се наоѓа станот, а ова се некои просечни цени според кои може да се ориентирате. 

Колку ќе ве чини киријата за двособен стан во различни земји низ светот?

1. Њу Делхи, Индија – 300 евра

kolku-kje-ve-chini-kirija-za-dvosoben-stan-vo-30-gradovi-niz-svetot-002.jpg

2. Истанбул, Турција – 425 евра

3. Атина, Грција – 520 евра

kolku-kje-ve-chini-kirija-za-dvosoben-stan-vo-30-gradovi-niz-svetot-03.jpg

4. Мексико Сити, Мексико – 650 евра

kolku-kje-ve-chini-kirija-za-dvosoben-stan-vo-30-gradovi-niz-svetot-04.jpg

5. Рио де Жанеиро – 660 евра

6. Прага, Чешка – 750 евра

kolku-kje-ve-chini-kirija-za-dvosoben-stan-vo-30-gradovi-niz-svetot-05.jpg

7. Варшава, Полска – 760 евра

8. Лисабон, Португалија – 850 евра

kolku-kje-ve-chini-kirija-za-dvosoben-stan-vo-30-gradovi-niz-svetot-06.jpg

9. Москва, Русија – 850 евра

10. Брисел, Белгија – 950 евра

11. Мадрид, Шпанија – 980 евра

12. Берлин, Германија – 990 евра

kolku-kje-ve-chini-kirija-za-dvosoben-stan-vo-30-gradovi-niz-svetot-07.jpg

13. Виена, Австрија – 1.000 евра

14. Милано, Италија – 1.330 евра

15. Шангај, Кина – 1.150 евра

kolku-kje-ve-chini-kirija-za-dvosoben-stan-vo-30-gradovi-niz-svetot-08.jpg

Листата продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Колку чини во Јапонија некој да ве слуша како цимолите 1 час? Ве нервира дождот, студеното време, политиката, воздухот, партнерот, работата......
10 земји во светот во кои се јаде најмногу чоколадо Еден Швајцарец јаде околу 10.8 килограми чоколадо годишно, а еден Кинез само 100...
12 фото докази дека светот е убав ако ја видиме љубовта околу нас „По 60 години брак тој е со неа, иако таа сега има деменција и не се сеќава на н...