10 земји во светот во кои се јаде најмногу чоколадо
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


10 земји во светот во кои се јаде најмногу чоколадо

Еден Швајцарец јаде околу 10.8 килограми чоколадо годишно, а еден Кинез само 100 грама. Но, која земја е на врвот?

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-01.jpg

Чоколадото е слатко задоволство со кое се заразени луѓето нив целиот свет.

Во Македонија се консумира многу чоколадо, но нашата земја не се најде на листата на топ 10 земји во кои се јаде најмногу чоколадо.

Инаку, земја во која се јаде најмалку чоколадо е Кина каде луѓето во просек консумираат само околу 100 грама годишно.

Земји во светот во кои се јаде најмногу чоколадо по глава на жител:

Русија – 2 килограми

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-02.jpg

Шпанија – 2 килограми

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-03.jpg

Јапонија – 2.3 килограми

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-05.jpg

Италија – 4 килограми

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-04.jpg

САД – 6 килограми

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-07.jpg

Франција – 7.3 килограми

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-06.jpg

Велика Британија – 10 килограми

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-09.jpg

Швајцарија – 10.8 килограми

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-08.jpg

Белгија – 10.9 килограми

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-11.jpg

Германија – 11 килограми

10-zemji-vo-svetot-vo-koi-se-jade-najmnogu-chokolado-10.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...
Топ 20 земји во светот каде луѓето имаат најлошо здравје Некои од овие земји имаат рајски плажи и сонуваме да ги посетиме, а други пак се...
Топ 10 најскапи градови во светот во 2019 Евровизискиот настап на нашата претставничка Тамара Тодевска ќе се одржи во еден...