Интересни факти за подземните железници во 10 земји во светот


Интересни факти за подземните железници во 10 земји во светот

Дали знаете дека во Дубаи има метро линии без возачи, а во Стокхолм метро станиците изгледаат како уметнички галерии?

interesni-fakti-za-podzemnite-zheleznici-vo-9-zemji-vo-svetot-01.jpg

Во Скопје, за жал, од јавен превоз на располагање ни се само автобусите, но големите светски градови како Париз, Њу Делхи и Лондон имаат на располагање подземни железници.

Интересни факти за метро системите во светот:

Метрото во Париз е второто најфреквентно метро во Европа.

Метрото во Париз е едно од најпознатите во светот и го имало во филмовите како „Paris, je t'aime“ и „Amélie“. Отворено е во 1900, има 300 станици и 16 линии и, по метрото во Москва, е второ најфреквентно во Европа.

interesni-fakti-za-podzemnite-zheleznici-vo-9-zemji-vo-svetot-02.jpg

Во Дубаи има метро линии без возачи.

Црвената и Зелената линија во метрото во Дубаи, се пуштени во употреба во 2009 година.

interesni-fakti-za-podzemnite-zheleznici-vo-9-zemji-vo-svetot-03.jpg

Најстарата подземна железница се наоѓа во Лондон.

Почнала да функционира во 1963 година, а денес 1.35 милијарда патници се возат со неа секоја година, до некоја од 270-те станици.

interesni-fakti-za-podzemnite-zheleznici-vo-9-zemji-vo-svetot-04.jpg

Пекинг го има третиот најдолг метро систем на светот.

Почнал со работа во 1969, а се протега на 611 километри. Има повеќе од 20 линии од кои многу беа пуштени во 2008 година за Летните олимписки игри.

interesni-fakti-za-podzemnite-zheleznici-vo-9-zemji-vo-svetot-05.jpg

Метрото во Москва е познато по впечатливата архитектура.

Архитектурата од ерата на Сталин со мермерни ѕидови, лустери и мозаици го прави уникатно московското метро. Секој ден со него се превезуваат 9 милиони луѓе низ главниот град на Русија.

interesni-fakti-za-podzemnite-zheleznici-vo-9-zemji-vo-svetot-06.jpg

Уште 5 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...
10 земји во светот во кои се јаде најмногу чоколадо Еден Швајцарец јаде околу 10.8 килограми чоколадо годишно, а еден Кинез само 100...
Живи жаби во маркетите, некултурни потези: 12 чудни факти за животот во Кина Бабите се сметаат за глава во семејството и нивната смрт е страшна загуба. Мажот...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава