Уништени плажи, повредени и жртви - Катастрофално невреме на Халкидики, Грција (фото+видео)


Уништени плажи, повредени и жртви - Катастрофално невреме на Халкидики, Грција (фото+видео)

Грција објави вонредна состојба по катастрофалното невреме кое го зафати Халкидики, во кое се уништени многу плажи, објекти, а за жал, има многу повредени и жртви.

unishteni-plazhi-povredeni-i-zhrtvi-katastrofalno-nevreme-na-halkidiki-grcija-foto-video-01 (1).jpg

Вчера на краците во Грција имало страшно невреме, со обилни дождови, силен ветар и поплави, кои резултирале со уништени објекти и автомобили, руинирани плажи, паднати дрвја, повеќе од 100 повредени луѓе и за жал, 6 загинати туристи.

Според грчката полиција, помеѓу загинатите се двајца постари туристи од Чешка кои настрадале во камп приколка, жена и 8-годишно дете од Романија загинале откако врз нив се срушил кров од ресторан, а маж и момче од Русија настрадале од срушено дрво.

Иако во последно време речиси секоја година има големи невремиња  сепак според многумина, ова е најсилно во последниве неколку години, а Грција прогласи вонредна состојба на Халкидики.

Невремето ги зафати Пефкохори, Калитеа, Неа Мудања, Неа Потидеа, Никити, Сарти, Неос Мармарас, Порто Карас и уште многу други места на краците, па доколку имате блиски кои моментално летуваат на Халкидики, стапете во контакт со нив.

На голем дел од местата моментално нема струја и вода, иако ситуацијата со невремето е стабилизирана, но се очекуваат повторни дождови.

На социјалните мрежи се шират фотки и видеа кои туристите ги споделуваат од невремето и ден потоа – погледнете дел од нив:

" data-width="630" data-show-text="false">

Νεα Καλλικράτεια πριν 15 λεπτα

Posted by Chris Paras on Wednesday, 10 July 2019
" data-width="630" data-show-text="false">
Εικόνες καταστροφής από τον Ίασμο Ροδόπης

Στον Ίασμο η βροχή «κατέβασε» όλη τη λάσπη από το βουνό, κι έτσι πλημμύρισαν κεντρικοί δρόμοι, ενώ παρασύρθηκαν και αυτοκίνητα. Αναλυτικό ρεπορτάζ εδώ: https://bit.ly/30uiFb2

Posted by Χρόνος Εφημερίδα on Wednesday, 10 July 2019

Во продолжение фотки од страшното невреме: 

М. М. | Црнобело / Фото: Фејсбук групи

Би можело да ве интересира:

Уништени станови, скриена камера – Најлошите искуства со Airbnb на гос... Иако Airbnb за многумина е спас кога станува збор за патување и сместување, сепа...
Како изгледаат популарните грчки летувалишта покриени со снег? (фото) Сите сме научени да уживаме во убавините на Грција во летниот период, но очиглед...
Бугарија, Грција и уште 10 земји со чудни закони за возачите Во Македонија нелегално е да возите без вклучени светла дури и преку ден, а во А...