Моќни фотки кои ќе ви ги отворат очите за светот кој сами си го уништуваме


Моќни фотки кои ќе ви ги отворат очите за светот кој сами си го уништуваме

Според Светскиот фонд за див свет, секоја година, луѓето отстрануваат 130.000 километри квадратни шумска површина. 

18-fotografii-shto-kje-ve-otreznat-povekje-od-laden-tush-01.jpg

Во изминативе 50 години, луѓето имаат направено драстични промени во околината, како што е истребувањето на одредени животински видови и трошењето на ресурсите на планетата.

Доколку не верувате дека овој проблем е навистина голем, фото-доказите во продолжение можеби ќе ви го променат мислењето:

Птица го храни своето малечко со отпушок од цигара

18-fotografii-shto-kje-ve-otreznat-povekje-od-laden-tush-02.jpg

Рацете на крајбрежен чувар од Шри Ланка кој работел на отстранувањето на нафтата после протекување во Усветакејава

18-fotografii-shto-kje-ve-otreznat-povekje-od-laden-tush-03.jpg

Една од загадените плажи во Бали

18-fotografii-shto-kje-ve-otreznat-povekje-od-laden-tush-04.jpg

Птица седи во гнездо направено со отпад од пластика

18-fotografii-shto-kje-ve-otreznat-povekje-od-laden-tush-05.jpg

Мало момче собира пластика и друг материјал за рециклирање од загадените води на езерото Баб Демб во Индија

18-fotografii-shto-kje-ve-otreznat-povekje-od-laden-tush-06.jpg

Парче пластика заглавено на вратот на гуска

18-fotografii-shto-kje-ve-otreznat-povekje-od-laden-tush-07.jpg

Кинески волонтери искористиле пластика собрана од океанот за да направат кит со должина од 68 метри по повод Светскиот ден на океанот

18-fotografii-shto-kje-ve-otreznat-povekje-od-laden-tush-08.jpg

Фока заробена во рибарска мрежа

18-fotografii-shto-kje-ve-otreznat-povekje-od-laden-tush-09.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

Жена си позира за селфи во метро како никој да не ја гледа (видео) Жена одржа лекција за самодоверба откако си направи фотосесија среде метро. Храб...
Жена откри дека момчето ѝ го спасило животот 6 години пред да се сретнат Нивната уникатна љубовна приказна е доказ зошто донирањето крв е бесценето. Н...
Жена му родила бебе на најдобриот пријател на сопругот Ким им помогнала нивниот сон да стане реалност. Таа била сурогат мајка за второт...