Егзотичната Зозибини со темна кожа и кратка коса ги сруши стереотипите за убавина – новата Мис Универзум 2019 (фото)

Атланта беше градот домаќин на овогодишниот избор за убавина „Мис на универзумот“, а крунисана беше 26-годишната Зозибини Тунзи од Јужна Африка.

Novata-Mis-na-Univerzumot-2019-01.jpg

Таа е првата жена со темна боја на кожата која победила на овој избор, но и првата општо што ја понела титулата од африканскиот континент.

Зозибини е „нетипична“ убавица: со остар јазик, диплома од областа на односи со јавноста, одличен оратор и активист за човекови права.

Акцентот на нејзината борба е ставен против родовото насилство, но Зозибини исто така се бори против стереотипот за „убава жена“ во денешното општество кое прокламира многу шминка, долга коса и одлична гардероба.

Novata-Mis-na-Univerzumot-2019 (1).jpg

Novata-Mis-na-Univerzumot-2019 (2).jpg

Novata-Mis-na-Univerzumot-2019 (3).jpg

Novata-Mis-na-Univerzumot-2019 (4).jpg

Novata-Mis-na-Univerzumot-2019 (5).jpg

Второто место на изборот го освои Медисон Андерсон од Порторико, а третото ѝ припадна на Софија Арагон од Мексико.

Novata-Mis-na-Univerzumot-2019 (6).jpg

Погледнете како изгледа прекрасната Зозибини:

https://www.instagram.com/p/B5×89gDhdnu/

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Украинка (30) гордо ја носи седата коса долга 1,5 метри: „Ја мијам еднаш неделно, некогаш не ја чешл... Ана има 30 години и коса која почнала да ѝ побелува на само 13-годишна возраст. ...
„Работев напорно да ослабам, сега не сакам ниту да помислам да забременам и да добијам стрии“ „Самата помисла дека ќе добијам стрии и дека ќе се здебелам ме одвраќа од намера...
11-годишно девојче со уникатна генетска карактеристика – родена е со две различни бои на коса (фото) Бела од Англија има вид генетско нарушување поради кое ја има најуникатната...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg