Политичката позадина на настапот на ќерката на Џеј Ло на Super Bowl - што симболизираа децата во кафези?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Политичката позадина на настапот на ќерката на Џеј Ло на Super Bowl - што симболизираа децата во кафези?

Никој не остана рамнодушен на настапот на Џеј Ло и Шакира за полувремето на Super Bowl.

spored-gedachite-nastapot-na-j-lo-na-super-bowl-e-poln-so-politichki-poraki-01.jpg

Многумина, пак, сметаат дека настапот на Џенифер и ќерка ѝ Еме крие и политичка порака.

Кон крајот на шоуто, светлата и музиката во стадионот се намалија, а пред главната бина сe појавија осветлени сфери во форма на кафез. Во секоја од сферите имаше по едно дете.

spored-gedachite-nastapot-na-j-lo-na-super-bowl-e-poln-so-politichki-poraki-03.jpg

Помеѓу децата беше и 11-годишната ќерка на Џенифер, Еме, која почна да пее побавна верзија на хитот на Џеј Ло „Let’s Get Loud“.

spored-gedachite-nastapot-na-j-lo-na-super-bowl-e-poln-so-politichki-poraki-04.jpg

Зад Еме, пак, стоеја повеќе млади девојчиња со блузони на кои го имаше американското знаме. Девојчињата се држеа за раце, формирајќи еден вид ѕид, и пееја заедно со Еме.

spored-gedachite-nastapot-na-j-lo-na-super-bowl-e-poln-so-politichki-poraki-05.jpg

Многу од гледачите се убедени дека децата во осветлените сфери всушност ги претставуваат децата имигранти кои се затворени покрај јужната граница на САД со Мексико.

spored-gedachite-nastapot-na-j-lo-na-super-bowl-e-poln-so-politichki-poraki-09.jpg

По некое време, Еме излезе од нејзиниот кафез, а на сцената ѝ се придружи Џенифер. Пејачката се појави со порториканско знаме на едната, и американско знаме на другата страна.

spored-gedachite-nastapot-na-j-lo-na-super-bowl-e-poln-so-politichki-poraki-06.jpg

spored-gedachite-nastapot-na-j-lo-na-super-bowl-e-poln-so-politichki-poraki-07.jpg

Како што Џеј Ло го покажа знамето на Порторико, Еме пееше делови од песната на Брус Спрингстин „Born in the USA“.

spored-gedachite-nastapot-na-j-lo-na-super-bowl-e-poln-so-politichki-poraki-08.jpg

Порторико е протекторат на САД, а Порториканците се државјани на САД.

Настапот им се допадна на речиси сите и Твитер беше преплавен со „толкувања“ на неговата симболика:

„Зошто никој не зборува за важноста на делот кога мало латино-американско девојче пее во кафез, опкружено со други деца во кафез? Таа излезе, се фати за рака со другите девојчиња и сите со гордост ја прифатија нивната култура. Многу беше моќно.“

„Се изненадив колку луѓе не ја сфатија пораката на децата во кафезите кои пееја 'Born in the USA' и 'Let’s Get Loud'. Беше одлично изведено и, за мене, екстремно ефективно.“

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Жена си позира за селфи во метро како никој да не ја гледа (видео) Жена одржа лекција за самодоверба откако си направи фотосесија среде метро. Храб...
Милионер нуди 280.000 евра за да ѝ најде маж на неговата ќерка девица На југот од Тајланд некој маж може да добие прекрасна сопруга, а заедно со тоа к...
Реакциите на настапот на Еминем - Најчудните и малку непријатни моменти на Оскари 2020 На синоќешното доделување на Оскарите, имаше и забавни, но и чудни и неочекувани...

Најчитани неделава