Инфлуенсерка лажирала цел одмор на Бали со фотографии од IKEA


Инфлуенсерка лажирала цел одмор на Бали со фотографии од IKEA

Ако не верувате колку е лесно да го лажирате вашиот живот на социјалните мрежи, тогаш сигурно ќе ве интересира приказната на јутуберката Наталија Тејлор.

influenserka-lazhirala-cel-odmor-na-bali-so-fotografii-od-ikea-01.jpg

Младата инфлуенсерка „заминала“ на Бали без воопшто да се качи во авион. Всушност, таа отишла во најблиската IKEA продавница и ги измамила сите нејзини Instagram следбеници дека всушност е на одмор.

„Велат дека животот на интернет не е секогаш онаков како што изгледа. Особено во денешно време кога е навистина лесно да се преправате дека сте која било личност. Денес, ќе го тестирам ова и ќе пробам да лажирам цел одмор објавувајќи лажни фотографии“, изјави Наталија за нејзиниот експеримент.

View this post on Instagram

The queen has arrived 🌊💖 #bali

A post shared by Natalia Taylor (@natalia__taylor) on

Кога Наталија почнала да објавува фотографии со хаштагот #VacationGoals, нејзините стотици илјадници следбеници навистина поверувале дека инфлуенсерката е на патување.

Иако на сите фотографии се означила во Бали, Индонезија, таа не била ни во близина на дестинацијата.

Подоцна откри дека секоја фотографија била направена во IKEA.

„Верувам дека инфлуенсерите имаат одговорност постојано да покажуваат транспарентност. Бидејќи ова не се случува секогаш, потребен ни е потсетник дека не сè што гледаме онлајн е точно.“

View this post on Instagram

Tea isn’t the only thing I drink.. 😉🥂

A post shared by Natalia Taylor (@natalia__taylor) on

Наталија само докажа дека бројни инфлуенсери го прават истото нешто – „продаваат лаги“.

На нејзиниот YouTube канал таа сподели видео со целиот социјален експеримент, каде што можете да видите и што се случувало зад сцените:

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Таа имала 14 години, а тој 18 кога станале родители за првпат - сега имаат 21 дете Откако открија дека на 13 години забременила за прв пат, најголемото семејство в...
Таа е 104 килограми потешка од својот сопруг и 11 години постара (фото) Овој уникатен пар вели дека секојдневно се соочува со предрасуди, но не се замор...
Егзотичната Зозибини со темна кожа и кратка коса ги сруши стереотипите за убавина – новата Мис Униве... Атланта беше градот домаќин на овогодишниот избор за убавина „Мис на универзумот...

Спонзорирани линкови: