„Среќната кукличка“: 3-годишно девојче со ретко нарушување не престанува да се смее
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


„Среќната кукличка“: 3-годишно девојче со ретко нарушување не престанува да се смее

Медицинските лица ја нарекуваат „среќната кукличка“, но малата Меделин се соочува со многу сериозна ситуација.

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-01.jpg

Меделин од Тексас е 3-годишно девојче кое страда од генетското нарушување Angelman Syndrome, кое влијае врз нервниот систем и предизвикува физички и психички потешкотии.

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-05.jpg

Дел од нејзината состојба е што се смее постојано, таа едноставно не може да сопре.

Синдромот ѝ бил дијагностициран кога имала само 10 месеци.

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-04.jpg

Нејзината мајка Кира (38) вели: „Таа постојано се смее, единствено плаче кога има болка, но дури и тогаш ситуацијата е помеѓу смеење и плачење.“

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-12.jpg

Меделин е среќно и невино детенце кое се соочува со ваква сериозна состојба.

„Не знам што ѝ минува низ глава, но според изразот на нејзиното лице изгледа среќна“, вели мајка ѝ.

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-09.jpg

Таа дала отказ од работа за да се грижи за Меделин, а вели дека најтешко е што навечер Меделин спие само по 2, 3 часа и има напади.

Фотки од Меделин:

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-13.jpg

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-11.jpg

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-10.jpg

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-08.jpg

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-07.jpg

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-06.jpg

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-05.jpg

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-03.jpg

3-godishno-devojche-so-retko-narushuvanje-ne-mozhe-da-prestane-da-se-smee-02.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како 8 годишно момче заработи 22 милиони долари? Преку игра и забава малиот Рајан дојде до светска слава и до врвот на една од ли...
5-годишно девојче стана вирален хит – Како изгледа пред и по првиот школски ден? (фото) Пред училиште стокмена во униформа, со средена фризура и панделка, а по училиште...
6-годишно момче стана вирален хит со маичката за првиот училишен ден „Мамо, сакам маичка со напис „Ќе ти бидам пријател“, за сите дечиња да знаат дек...

Најчитани неделава