Пар од Англија прослави 81 година од свадба – на 100 години уште се вљубени, ја откриваат тајната за успешен брак

Рон и Џојс се прогласени за најдолго венчаниот пар во Велика Британија – во брак се дури 81 година. Лани, пак, добиле и честитка од кралицата која била воодушевена од нивната приказна.

site-mislea-deka-kje-se-razdelime-najdolgo-venchaniot-par-vo-anglija-ja-proslavi-81-vata-godishnina-od-brakot-01.jpg

Рон Бонд има 102 години, а неговата сопруга Џојс – 100. Неодамна тие ја прославија 81-вата годишнина од нивната венчавка, со тоа станувајќи најдолго венчаниот пар во Велика Британија.

Рон и Џојс живеат во гратче во Англија, а се венчале на 4-ти јануари, во далечната 1941 година.

site-mislea-deka-kje-se-razdelime-najdolgo-venchaniot-par-vo-anglija-ja-proslavi-81-vata-godishnina-od-brakot-05.jpg

Интересно е што кога стапиле во брак, нивните пријатели биле убедени дека нема да издржат долго, но сега, осум децении подоцна, е повеќе од јасно дека им го докажале спротивното.

Парот има две деца, а веќе имаат и пра-правнуци, и велат дека тајната за нивниот долг брак е едноставна – секогаш се грижат еден за друг.

„Никогаш не помислувавме дека ќе ја дочекаме 81-вата годишнина од нашиот брак. Знаеме дека сме благословени што ја постигнавме оваа неверојатна цел. Се чувствуваме одлично.

Во нашата врска нема главен - и двајцата даваме подеднакво“, изјави Џојс во интервју за BBC Radio 2.

site-mislea-deka-kje-se-razdelime-najdolgo-venchaniot-par-vo-anglija-ja-proslavi-81-vata-godishnina-od-brakot-04.jpg

На денот на венчавката Џојс имала 19, а Рон 21 година. Двајцата велат дека се вљубиле на прв поглед.

Нивните деца, пак, велат дека тие им се пример за тоа како треба да изгледа еден среќен брак.

„Моите родители се навистина инспиративен пар. Не само за мене и брат ми, туку и за нивните внуци, правнуци и пра-правнуци. Периодот кога се венчале, нивните пријатели сметале дека набрзо ќе се разделат, но навистина погрешиле, зарем не?

Доволно е да поминете малку време со нив за да сфатите колку многу се сакаат и колку се грижат еден за друг, дури и по 81 година во брак“, вели ќерка им Ајлин.

site-mislea-deka-kje-se-razdelime-najdolgo-venchaniot-par-vo-anglija-ja-proslavi-81-vata-godishnina-od-brakot-06.jpg

Рон, пак, вели дека и во нивниот брак нештата не се совршени:

„Некогаш животот е тежок, но секогаш успеваме да го надминеме тоа. Исто така, многу се грижиме еден за друг“.

site-mislea-deka-kje-se-razdelime-najdolgo-venchaniot-par-vo-anglija-ja-proslavi-81-vata-godishnina-od-brakot-02.jpg

Минатата година, дури и кралицата Елизабета дознала за нив, па решила да им испрати честитка по повод 80-тата годишнина.

„Колку е прекрасно што дознав за вашата 80-та годишнина на 4 јануари 2021-ва. Се надевам дека ќе уживате во оваа прекрасна прилика“, гласи пораката во честитката.

site-mislea-deka-kje-se-razdelime-najdolgo-venchaniot-par-vo-anglija-ja-proslavi-81-vata-godishnina-od-brakot-03.jpg

Рон и Џојс дефинитивно се инспиративен пар кој докажува дека вистинската љубов не згаснува, без разлика колку години поминале.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Живот од соништата: Семејство ќе живее на крузер, патувајќи низ светот (во апартман од милион долари... Дефинитивно живот од соништата, зарем не? Би можеле ли да се замислите да живеет...
30 фото докази колку убава земја беше Украина, пред војната Сте слушнале ли за зелениот „Тунел на љубовта“ во Украина? Се смета за едно од н...
„Работев напорно да ослабам, сега не сакам ниту да помислам да забременам и да добијам стрии“ „Самата помисла дека ќе добијам стрии и дека ќе се здебелам ме одвраќа од намера...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg