Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


Во Танзанија е еден од најпознатите музичари, прв ги објави вестите за смртта на Маја Миа – Кој е Оми Димпоз, поранешниот дечко на инфлуенсерката што трагично почина?

Во 2018-та година поминал тешка операција на хранопроводот, а тогашниот претседател на Танзанија лично се заложил Оми да добие најдобра медицинска нега, музичарот прв ги објави вестите за смртта на инфлуенсерката Маја Миа – Што знаеме за Оми Димпоз, поранешниот дечко на познатата мејкап артистка со македонско потекло која трагично го загуби животот?

vo-tanzanija-e-eden-od-najpoznatite-muzichari-prv-gi-objavi-vestite-za-smrtta-na-maja-mia-koj-e-omi-dimpoz-dechkoto-na-influenserkata-shto-tragichno-pochina-01.jpg

Во текот на вчерашниот ден на својот Инстаграм профил танзанискиот музичар Оми Димпоз објави повеќе заеднички фотографии со инфлуенсерката и мејкап артистка Маја Миа и јавно се прости од неа.

Според пишувањата во медиумите во Танзанија, Маја и Оми биле во врска од 2020-та годна, а во оваа африканска земја тој е толку познат што дури и претседателот лично се заложувал за неговата здравствена состојба.

Прочитајте повеќе: Родена во Охрид, повеќе од милион следбеници: Нашата Маја е светски позната јутјуберка која заработува вртоглави суми (фото)

Во продолжение погледнете неколку интересни факти за него:

Омари Фараџи Најембо во Танзанија е попознат под името Оми Димпоз. Тој важи за еден од најпознатите музичари во оваа африканска земја. Роден е во 1987-ма година, а со музика почнал да се занимава уште во средно училиште.

vo-tanzanija-e-eden-od-najpoznatite-muzichari-prv-gi-objavi-vestite-za-smrtta-na-maja-mia-koj-e-omi-dimpoz-dechkoto-na-influenserkata-shto-tragichno-pochina-02.jpg

Тој имал мошне тешко детство. Кога бил во основно училиште мајка му починала, а татко му никогаш не бил присутен во неговиот живот.

Пред извесен период татко му јавно му барал помош, по што Оми се откажа од него. Музчираот во оваа прилика ја раскажа својата тажна приказна за тоа како татко му воопшто не сакал ниту да го погледне по загубата на мајка му, а дека сега го бара само затоа што е успешен.

vo-tanzanija-e-eden-od-najpoznatite-muzichari-prv-gi-objavi-vestite-za-smrtta-na-maja-mia-koj-e-omi-dimpoz-dechkoto-na-influenserkata-shto-tragichno-pochina-04.jpg

Во периодот од 2005-та година до 2011-та бил член на повеќе музички состави и групи, а потоа започнува соло кариера. Важи за вистинска ѕвезда во Јужна Африка, добитник е на повеќе награди и признанија, а се смета дека само од музичката кариера успеал да заработи околу 2 милиони долари.

vo-tanzanija-e-eden-od-najpoznatite-muzichari-prv-gi-objavi-vestite-za-smrtta-na-maja-mia-koj-e-omi-dimpoz-dechkoto-na-influenserkata-shto-tragichno-pochina-03.jpg

Во 2018-та година пејачот имал проблеми со здравјето, откако при здравствена контрола во Танзанија дознал дека боледува од рак. Првично се лекувал во Кенија, а потоа бил упатен во Јужна Африка за да направи дополнителни испитувања.

Во Јужна Африка му биле направени дополнителни испитувања и било утврдено дека тој страда од болеста дисфагија која се манифестира со отежнато голтање на одредени видови храна и течности, а која може, но не мора да биде предизвиканa од канцерогени тумори на хранопроводот.

vo-tanzanija-e-eden-od-najpoznatite-muzichari-prv-gi-objavi-vestite-za-smrtta-na-maja-mia-koj-e-omi-dimpoz-dechkoto-na-influenserkata-shto-tragichno-pochina-08.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Бајка од реалноста: Останала слепа на 18 години, го запознала него, ѝ помогнал да го врати видот – д... „Беше ужасно ненадејно да се разбудиш и да не можеш да гледаш и за миг да станеш...
„Со сопругот сме нудисти – го прославивме Божиќ голи, додека нашите гости носеа облека“ (фото) Хелен и Сајмон од Лондон се нудисти и не сакаат да носат облека дури ни кога има...
Полицаец од Англија силувал 40 жени додека бил на работа: „Тврдеше дека е недопирлив, ме врзуваше со... Лажно апсел девојки, ги носел во притвор во својот дом и ги силувал – полицаец в...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg