Во Танзанија е еден од најпознатите музичари, прв ги објави вестите за смртта на Маја Миа – Кој е Оми Димпоз, поранешниот дечко на инфлуенсерката што трагично почина?

Во 2018-та година поминал тешка операција на хранопроводот, а тогашниот претседател на Танзанија лично се заложил Оми да добие најдобра медицинска нега, музичарот прв ги објави вестите за смртта на инфлуенсерката Маја Миа – Што знаеме за Оми Димпоз, поранешниот дечко на познатата мејкап артистка со македонско потекло која трагично го загуби животот?

vo-tanzanija-e-eden-od-najpoznatite-muzichari-prv-gi-objavi-vestite-za-smrtta-na-maja-mia-koj-e-omi-dimpoz-dechkoto-na-influenserkata-shto-tragichno-pochina-01.jpg

Во текот на вчерашниот ден на својот Инстаграм профил танзанискиот музичар Оми Димпоз објави повеќе заеднички фотографии со инфлуенсерката и мејкап артистка Маја Миа и јавно се прости од неа.

Според пишувањата во медиумите во Танзанија, Маја и Оми биле во врска од 2020-та годна, а во оваа африканска земја тој е толку познат што дури и претседателот лично се заложувал за неговата здравствена состојба.

Прочитајте повеќе: Родена во Охрид, повеќе од милион следбеници: Нашата Маја е светски позната јутјуберка која заработува вртоглави суми (фото)

Во продолжение погледнете неколку интересни факти за него:

Омари Фараџи Најембо во Танзанија е попознат под името Оми Димпоз. Тој важи за еден од најпознатите музичари во оваа африканска земја. Роден е во 1987-ма година, а со музика почнал да се занимава уште во средно училиште.

vo-tanzanija-e-eden-od-najpoznatite-muzichari-prv-gi-objavi-vestite-za-smrtta-na-maja-mia-koj-e-omi-dimpoz-dechkoto-na-influenserkata-shto-tragichno-pochina-02.jpg

Тој имал мошне тешко детство. Кога бил во основно училиште мајка му починала, а татко му никогаш не бил присутен во неговиот живот.

Пред извесен период татко му јавно му барал помош, по што Оми се откажа од него. Музчираот во оваа прилика ја раскажа својата тажна приказна за тоа како татко му воопшто не сакал ниту да го погледне по загубата на мајка му, а дека сега го бара само затоа што е успешен.

vo-tanzanija-e-eden-od-najpoznatite-muzichari-prv-gi-objavi-vestite-za-smrtta-na-maja-mia-koj-e-omi-dimpoz-dechkoto-na-influenserkata-shto-tragichno-pochina-04.jpg

Во периодот од 2005-та година до 2011-та бил член на повеќе музички состави и групи, а потоа започнува соло кариера. Важи за вистинска ѕвезда во Јужна Африка, добитник е на повеќе награди и признанија, а се смета дека само од музичката кариера успеал да заработи околу 2 милиони долари.

vo-tanzanija-e-eden-od-najpoznatite-muzichari-prv-gi-objavi-vestite-za-smrtta-na-maja-mia-koj-e-omi-dimpoz-dechkoto-na-influenserkata-shto-tragichno-pochina-03.jpg

Во 2018-та година пејачот имал проблеми со здравјето, откако при здравствена контрола во Танзанија дознал дека боледува од рак. Првично се лекувал во Кенија, а потоа бил упатен во Јужна Африка за да направи дополнителни испитувања.

Во Јужна Африка му биле направени дополнителни испитувања и било утврдено дека тој страда од болеста дисфагија која се манифестира со отежнато голтање на одредени видови храна и течности, а која може, но не мора да биде предизвиканa од канцерогени тумори на хранопроводот.

vo-tanzanija-e-eden-od-najpoznatite-muzichari-prv-gi-objavi-vestite-za-smrtta-na-maja-mia-koj-e-omi-dimpoz-dechkoto-na-influenserkata-shto-tragichno-pochina-08.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

„Шест години бев во врска со полицаец на тајна задача, бил испратен да ме шпионира“ „Бевме на зимување на Алпите кога дознав. Го најдов неговиот пасош - не ми го по...
Маж со церебрална парализа бил „затвореник“ во својот дом: „Сопругата и нејзиниот љубовник не ми дав... „Поминав четири години во кревет, ме хранеа само колку да преживеам“, открива па...
„Ангелот на смртта“ - Жена од САД отворила клиника за гладни деца во Уганда, ги лекувала без лиценца... Тврдејќи дека била испратена на мисија од Бог, Американката Рене отворила клиник...
Маж од Јужна Кореја бил инженер, па си дал отказ за да патува низ светот и никогаш не се покајал (фо... „Од 2018-та година живеам во куфери. Тоа беше навистина луда одлука, но овој жив...
Маж се вљубил во жена со џуџест раст - свекрвата не сакала да ја прифати затоа што е висока колку 2-... „Ако Брајан е среќен со тебе и ако се сакате, јас сум пресреќна“. Со овие зборов...
„Имам над 50 алергии на храна – соучениците во средно ми подметнуваа јатки за да видат што ќе ми се ... „Првиот пат кога паднав во анафилактичен шок чувствував како грлото ми се затвор...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg