Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


Жена живее од социјална помош, но троши вртоглави суми за скапи подароци за синот – јавноста ја критикува

„Најразгаленото дете од Англија“ има златна Versace цуцла, не пие вода од чешма и се бања со млеко и мед - мајка му живее од социјална помош.

britanka-zhivee-od-socijalna-pomosh-no-troshi-iljadnici-dolari-za-skapi-podaroci-za-sinot-javnosta-ja-kritikuva-01.jpg

Синот на 32-годишната Кејси Акрам веќе е познат како „најразгаленото дете во Англија“ во британските медиуми.

Синчето Џарим има само две години, но мајка му троши огромни суми за да му купува скапи играчки и облека.

britanka-zhivee-od-socijalna-pomosh-no-troshi-iljadnici-dolari-za-skapi-podaroci-za-sinot-javnosta-ja-kritikuva-12.jpg

Кејси не е вработена и за Daily Mail вели дека добива и социјална помош, а поради ова честопати е критикувана и од јавноста, и од поранешниот партнер - таткото на Џарим.

За овој Божиќ, Кејси вели дека синчето ќе добие подароци во вредност од над 2.500 долари кои вклучуваат облека од брендот Burberry и патување на Канарските Острови.

britanka-zhivee-od-socijalna-pomosh-no-troshi-iljadnici-dolari-za-skapi-podaroci-za-sinot-javnosta-ja-kritikuva-07.jpg

Мајката тврди дека штеди за подароците уште од мај годинава.

„Подароците се скапи но почнувам да купувам подароци уште во мај. Купувам малку по малку. Имам систем за штедење. Јас давам околу 1.000 долари, а татко му ми ги дава останатите пари.

Се надевам дека на Божиќ синчето ќе има 100 подароци – сакам целиот под да биде со подароци“.

britanka-zhivee-od-socijalna-pomosh-no-troshi-iljadnici-dolari-za-skapi-podaroci-za-sinot-javnosta-ja-kritikuva-13.jpg

Мајката вели дека нејзиното пошироко семејство не го прославува Божиќ, па за време на празникот главниот фокус е на нејзиниот син.

Сепак, таа истакнуваа дека сака да го научи синот да ги цени парите, па заедно одат да донираат подароци за деца без родители и сиромашни семејства.

„Подаруваме шалови, чорапи, сапуни и им ги даваме на бездомните луѓе. Синчето има избрано и неколку подароци за добротворни организации, за да им помогнеме на оние со ниски приходи да добијат подароци“.

britanka-zhivee-od-socijalna-pomosh-no-troshi-iljadnici-dolari-za-skapi-podaroci-za-sinot-javnosta-ja-kritikuva-06.jpg

Пред неколку месеци Кејси изјави дека не го разгалува синот само за празничната сезона туку му купува скапи подароци во текот на целата година.

Според неа, најскапите работи што ги поседува синчето се ланче од Versace, белегзија со дијаманти, па дури и златна цуцла за која платила неверојатни 1.000 долари.

britanka-zhivee-od-socijalna-pomosh-no-troshi-iljadnici-dolari-za-skapi-podaroci-za-sinot-javnosta-ja-kritikuva-05.jpg

„Како што се роди, станав опседната со него. Тој е прекрасно момче и изгубив многу пријателки бидејќи целото време го минувам со него. Јас си купувам облека на старо. Би одела и гола само за тој да има сè.

Што и да посака, му купувам, а ако не можам да си го дозволам, го барам татко му да ми даде пари. Моментално не сум вработена и добивам социјална помош, како и финансиска помош од поранешниот партнер – таткото на Џарим“.

britanka-zhivee-od-socijalna-pomosh-no-troshi-iljadnici-dolari-za-skapi-podaroci-za-sinot-javnosta-ja-kritikuva-04.jpg

Кејси вели дека го бања синчето со млеко и мед неколкупати неделно, а го носи и во козметички салони.

Не му дозволува да пие вода од чешма и го храни само со органска храна.

„Никогаш се нема напиено вода од чешма. Не знае како изгледа обичен бел леб, а сите велат дека има префинет вкус за храна“.

britanka-zhivee-od-socijalna-pomosh-no-troshi-iljadnici-dolari-za-skapi-podaroci-za-sinot-javnosta-ja-kritikuva-03.jpg

Кејси вели дека има размислувано и за периодот кога синот ќе порасне и ќе си најде девојка:

„Го прашувам дали кога ќе си најде девојка, а таа нема да ме сака, ќе ја избрка од дома. И тој ми вели да. Татко му ми вели дека кога ќе порасне и ќе си најде партнерка, ќе се исели од дома, но јас му велам дека тоа нема да се случи. Едноставно, ќе си купиме два кревета во истата соба и ќе спиеме таму“.

britanka-zhivee-od-socijalna-pomosh-no-troshi-iljadnici-dolari-za-skapi-podaroci-za-sinot-javnosta-ja-kritikuva-11.jpg

Очекувано, Кејси се соочува со многу критики, најмногу бидејќи добива социјална помош, а парите ги троши за луксузни подароци.

Некои, пак, истакнуваат дека со овој начин на воспитување, само ќе му го уништи животот на детето.

„Јас сум мајка, вработена со полно работно време и едвај можам да му купам облека на синот од продавници како H&M. Нешто не е во ред со системот. Би сакала и јас да добивам социјална помош како неа, па да можам да тргам пари настрана за синот да има нешто во иднина“.

britanka-zhivee-od-socijalna-pomosh-no-troshi-iljadnici-dolari-za-skapi-podaroci-za-sinot-javnosta-ja-kritikuva-10.jpg

„Таа троши илјадници долари за подароци од социјална помош, а постојат млади родители кои работат и едвај можат да купат храна, а не па подароци за децата“.

„Детето сигурно не ја знае разликата помеѓу скапи и евтини подароци. Ова е фрлање пари“.

Што мислите за воспитувањето на оваа мајка – дали е во ред што го разгалува синот, дури и кога не може да си дозволи, или сепак го учи на погрешни лекции?

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Со сопругот сме нудисти – го прославивме Божиќ голи, додека нашите гости носеа облека“ (фото) Хелен и Сајмон од Лондон се нудисти и не сакаат да носат облека дури ни кога има...
Жена со бизарна зависност од тетовирање не може да најде работа: „Правам по 3 тетоважи неделно, секо... Мелиса Слоан има 45 години и толку многу тетоважи, што не може ни да ги изброи. ...
„Имам 27 години, но не сакам да работам – дечко ми се грижи за мене и ми обезбедува луксузен живот“ ... „Јас го чистам целиот негов неред, подготвувам вечера пред да си дојде и ја пера...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg