Послушајте ја совеста
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Послушајте ја совеста

Во некои ситуации во животот кога се прашувате како да постапите, тргнете од следниве размислувања и поставете си ги овие прашања на себе си:

poslusajte-ja-sovesta-01.jpg

Кукавичлукот го поставува прашањето: „Дали е безбедно?“.

Експедитивноста прашува „Дали е претпазливо?

Суетата додава и прашува: „Дали е популарно?

Но, Совеста додава и прашува: „Дали е исправно?

И така, доаѓа време кога човекот мора да го прифати ставот дека некои работи ниту се безбедни, ниту претпазливи, ниту популарни, но мора да ги направи затоа што Совеста му вели дека е исправно...

Би можело да ве интересира:

На добрите луѓе им се случуваат лоши работи, злобните ќе живеат до 100 Така е скроен животот сине, велеше баба ми. Добрите се најчесто и многу вредни. ...
Не прави планови за подолго од 2 часа, имај свои луѓе и чувај ги и зап... Не прави планови за подолго од два часа. Правењето планови ми зема речиси 3 годи...
Бркаме лажни соништа, се поклонуваме на лажни богови – 10 работи на ко... Животот поминува додека да трепнеш. Многу пати сме ја слушнале оваа реченица, но...