Шолји со кравичка, чинии со сина линија – Како изгледаа сервисите за кафе и јадење во Југославија?

Дали сѐ уште поседувате некои од овие шолји и чинии? Во времето на Југославија, домовите беа уредени во речиси ист стил, а сите ги имавме истите сервиси кои денес будат носталгија. 

kako-izgledaa-servisite-za-kafe-i-jadenje-vo-jugoslavija-gi-pametite-li-soljite-so-kravichka-01_copy.jpg

Оние кои растеле и живееле за време на Југославија велат дека тоа било златно време за сите граѓани од овие простори.

Работникот бил заштитен и ценет, имало работа за сите, а се заработувало доволно за пристоен живот.

Домовите беа уредени во ист стил и со ист мебел.

Скоро не постоеше куќа во која нема барем една ваза, керамички шолји, чинии или пак сет за зачини од познатата фабрика Југокерамика.

kako-izgledaa-servisite-za-kafe-i-jadenje-vo-jugoslavija-gi-pametite-li-soljite-so-kravichka-07.jpg

Покрај ексклузивните серии кои пошироката јавност ги нема видено, овде се произведувале и чинии и чаши за кетеринг. Сервисот со сина линија, стана симбол на „социјалистичкиот“ туризам. 

Немаше куќа, училишна кафетерија, хотел и ресторан каде храната и пијалаците не се послужуваа во овие чинии и чаши.

kako-izgledaa-servisite-za-kafe-i-jadenje-vo-jugoslavija-gi-pametite-li-soljite-so-kravichka-02.jpg

Фабриката се затворила во 2009 година, а во Музејот на уметности и занаети во Загреб донирала околу 400 предмети и богата документација со оригинални скици и дизајни.

kako-izgledaa-servisite-za-kafe-i-jadenje-vo-jugoslavija-gi-pametite-li-soljite-so-kravichka-05.jpg

Освен овие, хит во тоа време беа и сервисите со цветни дезени.

kako-izgledaa-servisite-za-kafe-i-jadenje-vo-jugoslavija-gi-pametite-li-soljite-so-kravichka-06.jpg

Ги паметите ли шолјите и чиниите со кравичка? Секое дете поседуваше по една. 

Во овие шолји и чинии всушност се продаваше еурокрем, а потоа се користеа со години.

kako-izgledaa-servisite-za-kafe-i-jadenje-vo-jugoslavija-gi-pametite-li-soljite-so-kravichka-08.jpgфото: Инстаграм

С. Ш. | Црнобело / фото: Инстаграм

Би можело да ве интересира:

Спомен што секогаш ми измамува насмевка: Тоше и Дејан Лилиќ правеа склекови, а јас ги фотографирав Моите спомени поврзани со Тоше никогаш не се тажни. Напротив, ми измамуваат насм...
16 години непребол од смртта на Тоше Проески: „Денес повеќе би сакал да ти дојдам на концерт, намест... „И 16 години по смртта, Тоше е непребол. Ме лазат морници кога шетам низ Крушево...
Некогаш летниот одмор беше во село кај баба и во камп приколки во Струга vs. денес - по цел ден на т... На календарот ги одбројуваме последните денови од август, а со тоа, е крајот на ...
Баба Рога, самовили, страшни кловнови: Со што сè нè плашеа како деца? Пред неколку вечери, нешто пред полноќ, се возев во градски автобус, минувајќи г...
Среќата за секого е нешто различно - за едни е совршено исчистен дом, за други лице без брчки „Родителите и децата се вртеа во соблекувалната на градинката. Мали принцези со ...
Каде се денес ѕвездите на М2 продукција: Што прават сега Сакине, Џеват, Александра Пилева, Игор и Са... Џеват, Александра Пилева, Сакине, Игор Узунов и Сања Лефкова се само дел од пеја...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg