Родителски фрази кои сите деца што растеле во 90-тите сѐ уште ги помнат

„Ако ги јадеш семките од лубеницата, ќе ти порасне лубеница во стомакот“, „Ако голтнеш мастика, ќе ти се залепи за цревата“... Која фраза од вашите родители и ден-денес ви е кошмар?

roditelski-frazi-koi-site-deca-shto-rastele-vo-90-tite-s-ushte-gi-pomnat-01.jpg

Кога разговарате со луѓето што ви се генерација понекогаш ви се чини дека сите родители во тоа време имале ист прирачник за родителство и ги повторувале истите реченици и фрази.

Многумина и денес како возрасни внимаваат да не ја голтнат мастиката или да не голтнат семка од лубеница, а и самите ги повторуваат истите предупредувања на нивните деца (иако не веруваат во нив).

Колку од овие фрази сѐ уште ги помните?

Ако голтнеш мастика ќе ти се залепат цревата

roditelski-frazi-koi-site-deca-shto-rastele-vo-90-tite-s-ushte-gi-pomnat-02.jpg

Не ги јади семките од лубеницата - ќе ти никне лубеница во стомакот

roditelski-frazi-koi-site-deca-shto-rastele-vo-90-tite-s-ushte-gi-pomnat-03.jpg

Ако пиеш кафе, ќе ти никне опашка

roditelski-frazi-koi-site-deca-shto-rastele-vo-90-tite-s-ushte-gi-pomnat-04.jpg

Ако пиеш кафе нема да пораснеш, ќе си останеш мал – пиј млеко

roditelski-frazi-koi-site-deca-shto-rastele-vo-90-tite-s-ushte-gi-pomnat-05.jpg

Не седи на ќош, нема да се омажиш

roditelski-frazi-koi-site-deca-shto-rastele-vo-90-tite-s-ushte-gi-pomnat-06.jpg

Ако уринираш во базенот, водата ќе стане црвена и сите ќе знаат дека си завршил работа внатре

roditelski-frazi-koi-site-deca-shto-rastele-vo-90-tite-s-ushte-gi-pomnat-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

16 години непребол од смртта на Тоше Проески: „Денес повеќе би сакал да ти дојдам на концерт, намест... „И 16 години по смртта, Тоше е непребол. Ме лазат морници кога шетам низ Крушево...
Спомен што секогаш ми измамува насмевка: Тоше и Дејан Лилиќ правеа склекови, а јас ги фотографирав Моите спомени поврзани со Тоше никогаш не се тажни. Напротив, ми измамуваат насм...
Каде се денес ѕвездите на М2 продукција: Што прават сега Сакине, Џеват, Александра Пилева, Игор и Са... Џеват, Александра Пилева, Сакине, Игор Узунов и Сања Лефкова се само дел од пеја...
Некогаш летниот одмор беше во село кај баба и во камп приколки во Струга vs. денес - по цел ден на т... На календарот ги одбројуваме последните денови од август, а со тоа, е крајот на ...
„Го пронајдов стариот дневник за готвење на мојата баба – пиварки, орасници, торта со ореви“  Порано вкусот на тестото кое било испечено во старата печка на дрва, ореви...
„Домашно подготвените торти на мајка ми и денес ме прават горд - фотки од моите стари албуми“ Секогаш имав интересни желби за тоа како сакам да ми изгледа тортата, па најчест...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg