Правила за среќа во животот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Правила за среќа во животот

Ова е дел од Непалската среќна мантра која сметаме дека е вредна да се прочита. Претставува еден вид упатство за живот.

pravila-za-sreka-vo-zivotot-001.jpg

Никој не може да ви каже како да живеете, но може да ви даде совети кои ќе ви помогнат да бидете среќни.

1. Имај на ум дека големата љубов и големиот успех се поврзани со големи ризици.

2. Кога губиш, немој да ја изгубиш поуката која можеш да ја извлечеш од тоа.

3. Следи ги овие 3 правила:
- Почит кон себе си,
- Почит кон другите,
- Одговорност за своите постапки.

4. Немој да дозволиш за мало недоразбирање да загубиш големо пријателство.

5. Кога нешто реализираш, може и да погрешиш, но веднаш преземи чекори за да ја поправиш штетата.

6. Секој ден, помини малку време сам со себе.

7. Биди отворен за сите промени, но немој да ги загубиш сопствените вредности.

8. Запомни дека молчењето некогаш е најдобар одговор.

9. Подели го своето знаење. Тоа е пат да станеш бесмртен.

10. Еднаш во годината отиди некаде каде не си бил никогаш порано.

11. Запомни дека најдобар однос е оној каде вашата љубов ја пречекорува потребата која ја имате еден за друг.

12. Пресуди за својот успех според она од кое си се откажал за да го постигнеш.

13. Дај им на луѓето повеќе отколку што очекуваат и прави го тоа со љубов.

14. Научи ги своите омилени стихови на памет.

15. Ако кажеш “те сакам“ – биди искрен.

16. Кога некому велиш “жал ми е“, гледај го во очи.

17. Имај барем 6 месеци веридба пред да се венчаш.

18. Верувај во љубов на прв поглед.

19. Немој да се смееш на туѓите соништа.

20. Немој да го цениш човекот според неговите роднини.

21. Зборувај полека, но мисли брзо.

22. Венчај се со личноста со која можеш да разговараш. Кога ќе остарите оваа способност ќе ви вреди најмногу.

23. Читај книги и помалку гледај телевизија.

24. Кажи “на здравје“ кога некој кива.

25. Не заборавај, твојот карактер е ТВОЈА СУДБИНА!

Би можело да ве интересира:

Можеш ти жено сè што ќе посакаш, само немој да венееш покрај лошиот ма... Што сè постигнува една жена, знае само таа, иако често и не е свесна за своите м...
Сите ќе станеме прав и пепел, излези надвор, вдиши љубов и сакај се! Што ти е животот? Здив воздух стиснат во дланката што во еден момент ја отвораш ...
Немој да се предаваш, нема бегање од оваа кожа - Тука сме каде што сме... Отворам новчаник, таму ѕиркаат последните денари кои останаа за да се истурка ме...