Не губите пријатели, само дознавате кои биле лажни
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Готвач 18-04-2019


Не губите пријатели, само дознавате кои биле лажни

Кога бевте помлади имавте широк круг на другари и пријатели и секогаш имавте со кого да излезете навечер или каде да одите на гости.

ne-gubite-prijateli-samo-doznavate-koi-bile-lazhni-01.jpg

Тогаш можеби ви беше важно да имате што поголем број пријатели на социјалните мрежи или да се движите во големи и популарни друштва. Но, како растевте во возраст, пораснавте и како личност. Би можеле да преброите колку вистински пријатели имате? Изгледа како мал број, нели?

Животот се менува, студирате, се вработувате, основате фамилии, но сепак, губењето на пријател ви е исто како да ви е скршено срцето.

И во лошото има добро

Пријателите кои заминале не се тука затоа што не ни треба да бидат тука. Кога сме возрасни и кога сфаќаме дека нечие однесување премногу нè обзема и влијае токсично врз нас, ни станува јасно и дека сме ги „чувале“ лошите пријатели бидејќи тоа е полесно отколку да ги исфрлиме. Евентуално, тие самите заминуваат, порано или подоцна.

Возраста нè менува така што себе се ставаме први, пред сè друго. Токму поради тоа и немате нерви да толерирате глупости од луѓе кои не ви вистински пријатели.

Затоа, не очајувајте по големата бројка пријатели од средношколските денови и бидете со оние кои се покрај вас денеска. Тие се далеку повистински од кој било пријател што се колнел во својата верност.

ne-gubite-prijateli-samo-doznavate-koi-bile-lazhni-03.jpg

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Патишта крпени, ќе тргнеш на пат – ќе завршиш во ендек: Имаш ли сила д... Имаш ли сила да се бориш со ветерници? Ти остана ли малку верба дека работите не...
Балканчиња, каде во Европа со ѓубрето и гнасните навики? Има ли погнасен народ од нас Балканците? Впрочем, лошо е формулирано прашањето. ...
Добри дела кои без проблем може да ги правите секој ден Не е тајна дека она што го давате тоа и го добивате. Добри работи им се случуваа...