6 мотивациски фрази кои луѓето треба да престанат да ги „лајкаат“ по социјалните мрежи
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


6 мотивациски фрази кои луѓето треба да престанат да ги „лајкаат“ по социјалните мрежи

Луѓето честопати мислат дека социјалните мрежи, мотивациските цитати и фрази, како и приказните кои ќе ги прочитаат онлајн, може инстантно да им ја залечат нивната негативност и разочараност.

6-motivaciski-frazi-koi-lugjeto-treba-da-prestanat-da-gi-lajkaat-po-socijalnite-mrezi-01.jpg

Можеби се во право, но краткорочно.

Мотивациските фрази треба да ви делуваат инспиративно, да ве придвижат да бидете најдобрата верзија од себеси, но овие 6 клише фрази го имаат спротивното дејство.

Бидејќи, ако малку подобро размислите се далеку од точни и корисни:

1. Секогаш биди свој/а

За да бидете свои прво мора да откриете кои сте и што сакате. А, тоа не е така лесен и едноставен процес.

2. Секогаш давај 100% од себе

Напротив, треба да процените во кои ситуации треба да се вложите, а од кои да се откажете.

3. Секогаш кажувај го она што го мислиш

Не заборавајте дека толеранцијата и компромисот понекогаш ќе ве однесат многу подалеку отколку дрската искреност.

6-motivaciski-frazi-koi-lugjeto-treba-da-prestanat-da-gi-lajkaat-po-socijalnite-mrezi-02.jpg

4. Престани толку многу да работиш и посвети се повеќе на партнерот/приватниот живот

Љубовта е прекрасна, но таа не може да ве прехрани. Мора да заработите. Нема потреба од дополнително објаснување.

5. Секогаш мисли позитивно

Секако дека негативните мисли се некогаш многу покорисни, бидејќи ве тераат да го откриете, анализирате и решите проблемот, наместо да го потиснувате додека не експлодирате од незадоволство.

6. Излезете од комфорната зона

За повеќето луѓе оваа фраза може да биде подеструктивна, отколку од помош. Да го правите она што го сакате е поважно отколку постојано да преземате нерационални ризици.

6-motivaciski-frazi-koi-lugjeto-treba-da-prestanat-da-gi-lajkaat-po-socijalnite-mrezi-03.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Јапонски мудрости: Не го задржувај она што заминува, не го бркај она што доаѓа Јапонците важат за мудар народ од кој може да научите важни животни правила... ...
7 важни лекции кои луѓето ги учат предоцна Животните лекции со полни со мудрост бидејќи најчесто ги учиме на потешкиот начи...
10 мудри реченици за жените по 35-тата Од искуство, многу жени ќе ви кажат дека животот се менува во третата деценија, ...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава