Фото на денот: Сцена во Скопје освојува срца – за Вања, за Натали, за Симона и сите жени-херои


Фото на денот: Сцена во Скопје освојува срца – за Вања, за Натали, за Симона и сите жени-херои

Неколку млади Македонки за CRNOBELO.com ја раскажаа приказната за својата битка со ракот на дојката. Таа е тешка, макотрпна и потребно е огромна психичка сила. Токму затоа и го поздравуваме потегот на Археолошкиот музеј. За нив и за сите останати жени-борки и херои.

poteg-za-pozdrav-arheoloshkiot-muzej-vo-skopje-vo-rozova-boja-vo-chest-na-borbata-protiv-rakot-na-dojkata-01.jpg

Месец октомври е Светскиот месец за борба против ракот на дојката. Многу се говори на темата, се преземаат секакви акции и на секој начин се вршат обиди да се поткрене јавната свест за важноста на раната детекција на ракот на дојка.

И ние ангажирано учествуваме во борбата за истото и ви пренесуваме неколку искуства на наши соговорнички:

Вања Мицевска се избори со ракот на 26 години: „Имаш рак - се срушив, нозете не ме држеа, но научив важни лекции“

poteg-za-pozdrav-arheoloshkiot-muzej-vo-skopje-vo-rozova-boja-vo-chest-na-borbata-protiv-rakot-na-dojkata-02.jpg

Симона Маџарова се избори со ракот на 28 години: „Мојата помала сестра ми беше најголемата поддршка“

poteg-za-pozdrav-arheoloshkiot-muzej-vo-skopje-vo-rozova-boja-vo-chest-na-borbata-protiv-rakot-na-dojkata-03.jpg

Наталија од Битола се избори со ракот на 26 години: „По хемотерапијата во време на корона, конечно повторно се чувствувам добро во своја кожа“

Потег за поздрав направи и Археолошкиот музеј во Скопје. Одговорните одлучија цел месец да биде осветлен во розово во име на борбата против ракот на дојка.

Ви ја пренесуваме нивната објава на Инстаграм:

„По повод Светскиот месец за борба против ракот на дојката, Археолошкиот музеј цел месец ќе биде осветлен во розова боја во знак на поддршка и подигнување на свеста.“

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Моите цели vs. твоите цели (фото) Дали приоритет ви се парите и луксузот или хранењето на душата со убавините на п...
Астро ќоше: Животно мото по кое се води секој знак Oд кое животно мото се води секој хороскопски знак? Со која мисла низ глава знац...
Доктори од цел свет во Италија на помош - секој позира со цртеж од своето знаме Во Италија ситуацијата со короната сѐ уште е критична, а доктори од цел свет пој...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg