10 професии кои најмногу дебелеат
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Продавач 24-04-2018
Пекар 24-04-2018


10 професии кои најмногу дебелеат

Иако сите веруваме дека само начинот на исхрана влијае на тежината, сепак има повеќе фактори кои ја одредуваат прекумерната дебелина.

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-01.jpg

На пример, новото истражување покажува дека тежината зависи и од работата која сте ја одбрале.

Така, направена е листата на 10 професии и работни места кои најмногу дебелеат:

1. Работа во туристичка агенција

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-02.jpg

2. Адвокат

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-03.jpg

3. Социјален работник

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-04.jpg

4. Учител, професор

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-05.jpg

5. Дизајнер или архитект

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-06.jpg

6. Административец

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-07.jpg

7. Физичари и научници

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-08.jpg

8. Полицајци и пожарникари

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-09.jpg

9. Маркетинг или PR

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-10.jpg

10. Било која позиција во информатичка технологија

10-profesii-koi-najmnogu-debeleat-11.jpg

Заедничко на овие 10 работни места е големото ниво на стрес, бидејќи се обидуваат да ги задоволат туѓите желби и барања, како и постојаната седечка положба.

Овие два фактори се најчестата причина за прејадување и барање утеха во храната.

Доколку се пронајдовте на листата, најмалку што можете да направите е да зимате чести паузи за кратка прошетка, да пиете многу вода, да практикувате физички активности по работното време и добро да се релаксирате.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Необични професии поврзани со храна за кои не сте знаеле дека постојат Во светот постојат многу професии, но едни од најинтересните и најдинамичните се...
Фактори кои влијаат на менувањето на карактерот на луѓето Многумина веруваат во фактот дека луѓето не се менуваат, а посебно девојките чес...
Места низ светот со најубави изгрејсонца Изгрејсонцата се магични. Во моментот кога се буди денот, боите на природата се ...