Украдено најскапото шише вотка вредно 1,3 милиони долари


Украдено најскапото шише вотка вредно 1,3 милиони долари

Од бар во Копенхаген, Данска, било украдено шише со вотка „Русо-Балтик“ вредно 1,3 милиони долари.

ukradeno-najskapoto-shishe-votka-vredno-1,3-milioni-dolari-2.jpg

Во барот „Клуб 33“ има над 1.200 видови на вотка, а не недостига ништо друго освен конкретното скапоцено шише со вотка произведена по рецепт стар повеќе од 100 години.

ukradeno-najskapoto-shishe-votka-vredno-1-3-milioni-dolari-0003.jpg

Првпат вотката „Русо-Балтик“ била произведена во 1912 година и се доделувала на победници во руски автомобилски трки што се случувале на температури од -30 степени, со отворени покриви на возилата.

Украдениот примерок всушност е реплика на оригиналот, а сопственикот на барот го добил како позајмица од руски бизнисмен.

ukradeno-najskapoto-shishe-votka-vredno-1,3-milioni-dolari-4.jpg

Исчезнатата вотка се наоѓа во шише тешко три килограми, изработено од злато и сребро, а капачето украсено со дијаманти.

ukradeno-najskapoto-shishe-votka-vredno-1,3-milioni-dolari-5.jpg

Златото со кое е произведено шишето е добиено со топење на руски златници коишто датираат од 1908-1912 година.

С. У. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најголемите донации што не треба да ги заборавиме Донирањето е нешто што го охрабрува речиси секој. Додека ние, „обичните“ луѓе мо...
7 работи заради кои можете да станете инстантно богати Кој од нас не сонувал да се збогати многу брзо? За тоа, верувале или не, може да...
Кога парите ќе ти удрат во глава: Најчудните потези на милионерите низ светот Иако на милионерите им се восхитуваат многу луѓе кои сакаат да бидат како нив, п...

Најчитани неделава