11 чудни работи поради кои можете да бидете уапсени во Европа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Komercija 25-05-2019


11 чудни работи поради кои можете да бидете уапсени во Европа

Некои од овие закони навистина би си ги посакале во Македонија како што е забрана за бушење со бормашина во недела, но некои навистина се бизарни.

11-chudni-raboti-poradi-koi-mozhete-da-bidete-uapseni-vo-evropa-01.jpg

Европа е прекрасен континент, а дополнителен бонус е што ние сме дел од неа, па сите фасцинантни места што ги нуди ни се на „дофат на рака“.

Но, забавното патување може да ви го расипе неочекувано апсење од страна на полицијата, па добро би било да се информирате за законите кои важат во земјата што ја посетувате.

Ќе се изненадите какви закони постојат дури и во некои од нашите соседни земји. Се разбира, колку навистина се почитуваат и се пропишуваат казни за истите навистина не знаеме.

11-chudni-raboti-poradi-koi-mozhete-da-bidete-uapseni-vo-evropa-02.jpg

Кои се најлудите начини да бидете уапсени во Европа:

Фрлање ѓубре во недела во Швајцарија

Недела можеби ви изгледа како добар ден за средување на домот, но во Швајцарија може да добиете казна ако ги користите контејнерите во вашето соседство.

Во 2014 година Германката Џудит Шулт во Цирих на овој начин го вознемирила соседот, кој ја пријавил и морала да плати голема парична казна или да мине две ноќи во затвор.

11-chudni-raboti-poradi-koi-mozhete-da-bidete-uapseni-vo-evropa-03.jpg

Бушење со бормашина во недела во Германија

Викендите се за релаксација, а Германците тоа го сфаќаат многу сериозно.

Продавниците се затворени, а вие не смеете да правите поправки во домот и со вревата да ги вознемирувате соседите кои одмораат.

11-chudni-raboti-poradi-koi-mozhete-da-bidete-uapseni-vo-evropa-04.jpg

Носење апостолки додека возите во Шпанија и Грција

Дури и кога одите накај плажа во Шпанија, не смеете да носите апостолки додека возите, а забрането е и сандали и високи потпетици и возење со боси нозе.

Сето тоа е поради вашата безбедност, а казната е 200 долари. Ист закон има и во Грција.

11-chudni-raboti-poradi-koi-mozhete-da-bidete-uapseni-vo-evropa-05.jpg

Да се грижите за крави пијани во Шкотска

Ако заглавите во паб и потоа под дејство на алкохол водите стадо крави може да платите казна од 200 фунти или да бидете затворени дури до 51 седмица. Истото важи и за коњи.

11-chudni-raboti-poradi-koi-mozhete-da-bidete-uapseni-vo-evropa-06.jpg

Не носење на направа за проверка за алкохол во крвта во Франција

Во Македонија полицајците се грижат за ова, но во Франција мора сами да си купите и во автомобилот со вас секогаш да имате т.н. breathalyzer, направа која прави проценка колку алкохол во крвта имате.

11-chudni-raboti-poradi-koi-mozhete-da-bidete-uapseni-vo-evropa-07.jpg

Прескокнување на оградата во метрото во Лондон

Дури и да сте во брзање не се обидувајте да ја прескокнете оградата кога чекате во ред за да купите билет во метрото во Лондон, затоа што ќе го прекршите законот и следува санкција.

11-chudni-raboti-poradi-koi-mozhete-da-bidete-uapseni-vo-evropa-08.jpg

Уште 5 работи на следната страна...Би можело да ве интересира:

8 работи заради кои вашите соседи може да ве „замразат“ Можеби не сте свесни, но со некои постапки веројатно предизвикувате да сте им ом...
Чудни работи кои сите ги правиме, а никој не знае зошто Сите луѓе имаат некои чудни навики, а повеќето од нив ги правиме речиси сите, бе...
Работи од кои треба да се ослободите пред новата година Сите сакаме новата година да ни почне среќно, успешно и мотивирано, а за таа цел...