Работи со кои може да му наштетите на кучето, без воопшто да сте свесни за тоа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 20-06-2019
Продавач 20-06-2019


Работи со кои може да му наштетите на кучето, без воопшто да сте свесни за тоа

Oние кои имаат деца, сакаат постојано да дознаваат нови совети и трикови за одгледувањето деца.

shtetni-raboti-koi-mozhebi-mu-gi-pravite-na-kucheto-bez-voopshto-da-ste-svesni-01.jpg

Но, не треба да заборавиме и на сопствениците на кучиња, кои нив ги гледаат исто како сопствени деца и се грижат за нив максимално.

Но, како и секогаш, често се случува несвесно да направите некоја грешка, која може да им наштетува на вашите миленици.

За да избегнете такви ситуации, дознајте кои се најчестите грешки кои се прават.

Работи со кои може да им наштетувате на кучињата, без воопшто да сте свесни:

Ако одберете погрешно ремче за околу врат

Важно е да одберете ремче од квалитетен материјал и соодветна големина, бидејќи доколку нешто не е како што треба може да доведе до сериозна повреда на вратот при посилно влечење.

shtetni-raboti-koi-mozhebi-mu-gi-pravite-na-kucheto-bez-voopshto-da-ste-svesni-02.jpg

Ако го оставите само во автомобил

Температурата во автомобилот може многу брзо да се зголеми, дури и ако е паркиран под сенка, а кучињата се загреваат многу побрзо од луѓето и тоа може да доведе до сериозни проблеми.

shtetni-raboti-koi-mozhebi-mu-gi-pravite-na-kucheto-bez-voopshto-da-ste-svesni-03.jpg

Ако ги занемарувате забите на кучето

Исто како и вашите заби, така и забите на кучето треба редовно да се четкаат колку и да звучи тоа непотребно и смешно.

Најдобро е да почнете порано за кучето да се навикне на тоа, но важно е да користите специјални четка и паста за кучиња во консултација со ветеринар.

shtetni-raboti-koi-mozhebi-mu-gi-pravite-na-kucheto-bez-voopshto-da-ste-svesni04.jpg

Ако му дозволувате да јаде сè

На кучето никогаш не треба да му давате храна која е наменета за вас, може да биде пресолена, прелута или премасна за нив. Многу видови храна кои ние ги јадеме за кучињата се штетни и токсични, па затоа научете ги дека тоа не им е дозволено и давајте им само од нивната храна.

shtetni-raboti-koi-mozhebi-mu-gi-pravite-na-kucheto-bez-voopshto-da-ste-svesni-05.jpg

Ако го носите во парк за кучиња

Ова не е некоја голема закана, но ако имате мало куче треба да размислите добро дали треба да ризикувате. Големите кучиња понекогаш се многу груби и може случајно да го повредат вашето или да го исплашат.

shtetni-raboti-koi-mozhebi-mu-gi-pravite-na-kucheto-bez-voopshto-da-ste-svesni-06.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

12 фото докази дека кучето му е најдобар пријател на човекот Оние кои немаат кучиња, можеби се скептични кога ќе слушнат дека тие можат да му...
8 основни работи на кои треба да го научите вашето куче Иако се преслатки, ви го исполнуваат времето и се секогаш покрај вас, сепак чува...
Не ги прејадуваат и не им даваат од нивната храна: 7 работи кои добри ... Оние кои никогаш немале милениче можеби се скептични, но оние кои пораснале со н...