Каков газда, таков миленик - кучињата попримаат особини од сопственикот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Каков газда, таков миленик - кучињата попримаат особини од сопственикот

Кучињата живеат со луѓето повеќе од 30.000 години. Чувствителни се на емоциите на нивните сопственици и можат да ги рефлектираат истите. Кучињата можат да соберат информации за емоционалната состојба на луѓето и соодветно да го приспособат своето однесување. 

kakov-gazda-takvo-kuce-kucinjata-poprimaat-osobini-od-sopstvenicite-01.jpg

Ако вашето домашно милениче во почетокот било многу активно, па наеднаш станало мрзеливо, гледајќи ве вас како постојано лежите во креветот, тоа е знак дека ги преземало вашите карактеристики и навики.

Научниците од Универзитетот во Мичиген испитале кои особини можат да ги попримат овие миленици од сопствениците. 

Екстровертите се многу отворени за другите луѓе, а такви се и нивните кучиња. Ако луѓето се срамежливи или интровертни, тогаш кучињата ќе го преземат начинот на кој се однесува нивниот господар. Ако е сопственикот под стрес, кучето ќе започне да изразува агресија.

Научниците од Австрија покажале дека кучињата можат да ја рефлектираат личноста на сопственикот, особено неговата вознемиреност и негативните емоции.

Kuceto moze da go pocuvstvuva vasiot karakter I da stane isto kako vas 02

Имено, кучињата кои биле релаксирани и пријателски расположени, истото можеле да им го пренесат на луѓето.  

На сопствениците им се доделени пет особини на личност: невротизам, екстровертност, отвореност за нови искуства, удобност и совесност. Со користење на стандардизирани форми, испитана е и личноста на кучињата.

Ирис Шоберл, кој го водел истражувањето, вели дека сопствениците и кучињата влијаат едни на други, но влијанието на човекот е многу поголемо. Кучињата можат да соберат информации за емоционалната состојба на луѓето и соодветно да го прилагодат своето однесување.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кога кучињата ќе пораснат, а уште се однесуваат како да се мали (фото) Кучињата растат многу брзо, но сепак секојдневно веројатно не забележувате голем...
Кучето на Лени Кравиц на преглед кај македонски ветеринар (фото) Пред концертот во Скопје, Лени Кравиц не престанува да ја истражува нашата метро...
5 работи кои кучињата ги прават, а луѓето не умеат Секој љубител на куче ќе се согласи дека најпопуларните домашни миленици се прек...

Најчитани неделава